SİGARA İÇMEK BAĞIMLILIK MIDIR? / SİGARA- III

Dr. Abdullah İnan

Dr. Abdullah İnan

E-Posta : doktorinan@hotmail.com.tr

Sigara dumanı 4000 den fazla tahriş edici, zehirli ve kansere yol açan kimyasal madde içermektedir. Bu kadar maddenin yanı sıra tütündeki nikotin, ciddi bağımlılık yapma özelliğine sahiptir. Nikotinin meydana getirdiği bağımlılık nedeniyle diğer kimyasal maddeler de vücuda alınmış olur. Nikotin çok güçlü bir psikolojik uyarıcı ajandır. Bağımlılık ortaya çıkarma özelliği açısından eroin, kokain ve alkolden hiç farkı yoktur. Sigarayı ilk kez deneyen her üç kişiden biri  tek bir sigara ile bağımlı hale gelmektedir.

Bir sigara içildiğinde ortalama 10 saniye gibi kısa bir sürede yanaktan emilen nikotin, beyne ulaşır ve eroin, kokain gibi maddelerin etkilediği merkezi uyararak bazı hormonların salınmasına neden olur. Bu da zevk alma, gevşeme, sakinleşme, konsantrasyon artışı gibi değişikliklerin ortaya çıkmasını sağlar. Ödül gibi gelen bu değişikliklerin devam etmesi için vücudunuz daha çok nikotin istemeye başlar. İçtiğiniz sigaranın sayısı giderek artar. Çünkü nikotinin meydana getirdiği etkilere karşı vücutta tolerans gelişir. Artık vücudunuz bu maddeyi gerek olmadığı halde almak zorundadır.

Daha 15 yıl öncesine kadar sigara içmenin sosyal olarak öğrenilmiş bir alışkanlık ve kişisel bir seçim olduğu düşünülüyordu. Sigara içme alışkanlığında nikotinin temel rolü olduğu yaygın olarak kabul görmeye başladı. Artık sigara içmek genelde nikotin bağımlılığının bir göstergesi olarak tanımlanıyor. Tiryakilerin bireysel tercihi, içme özellikleri ve içine çekme oranlarını ihtiyaç duyduğu nikotin dozunu alacak şekilde düzenlediğini artık biliyoruz.

Sigara içicileri sıklıkla bunun bir bağımlılık olduğunun farkında olmayıp, alışkanlık olduğunu düşünebilir. Nikotin bağımlılık yapan bir maddedir ve çoğu düzenli içiciler öyle hissetmeseler de bağımlıdırlar. Bu kişiler bir süre sigara içmeden durmaya çalıştığında, kanlarındaki nikotin seviyesinin düşmesine bağlı yoksunluk belirtileri yaşar ve bağımlılığın yol açtığı bu durumdan kurtulmak için sigara içerler. 

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bırakamıyor musunuz?

    Misafir: Önce alışkanlık olarak başlamış olabilir, ama bırakmak isteyip te bırakamıyorsanız, bunu başaramıyorsanız; EL CEVAP: BAĞIMLISINIZ... Bizim de hekim olarak görevimiz bunu tespit edip bağımlılığınızı tedavi etmek. Sağlığınızı ihmal etmeyin.. 07 Eylül 2013 16:31

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ