SAĞLIKLI BESLENME- III

Dr. Abdullah İnan

Dr. Abdullah İnan

E-Posta : doktorinan@hotmail.com.tr

SAĞLIKLI BESLENME- III
BESLENMEMİZDE VE SAĞLIĞIMIZI KORUMADA DİKKAT ETMEMİZ GEREKEN HUSUSLAR
Sağlıklı bir beden ağırlığına sahip olmayı hedeflemeliyiz
Sağlıklı bir diyet uygulamalı, sağlıklı beslenmeliyiz
Bedensel olarak aktif olmalıyız
Normal kan basıncı (tansiyon) değerlerini hedeflemeliyiz
Normal şeker değerlerini hedeflemeliyiz
Tütün ürünlerine maruz kalmamalı ve kullanmamalıyız
Yemeklerimiz tuzsuz veya az tuzlu hazırlanmalı günlük 1,5 gramın üzerinde sodyum tüketmemeliyiz
Kolesterol içeren gıdalardan kaçınmalı ve günlük 300 mg dan fazla kolesterol almamalıyız
Şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmalıyız
Yağsız ya da %1 den daha az yağ içeren süt ve süt ürünlerini kullanmalıyız
Yağsız kırmızı et veya tavuk eti tercih etmeliyiz
Haftada iki gün balık yemeye çalışmalıyız(Dondurulmuş balıklarda özellikle omega 3 açısından zengin kaynaklardır)
Rafine olmayan tam tahıllı ürünler tercih edilmeli. Mesela ekmek olarak en ideali Tam buğday ekmeğidir. Diğer tüm unlu mamullerde katkı maddeleri vardır.
Sebze ve meyveler, vitamin, mineral ve  lif bakımından zengin gıdalardar, uygun miktarlarda tüketilmelidirler
Bu tavsiyeler ışığında Beslenmemizde neleri tercih edip, nelerden uzak durmamız gerektiği konusunda da akılda kalacak birkaç bilgi vermek isterim.
1. Kabaca ET olarak sınıflandırdığımızda, En ideal olan Balık eti, sonra sırasıyla (sağlıklıdan ,sağlıksıza doğru sıralanmıştır) Balık eti, Derisi alınmış tavuk eti, Tavuk eti, Yağsız dana eti, Koyun eti, Sakatat. Sakatat bunlar içerisinde en sağlıksız olan üründür. Basit bir örnek vermek gerekirse mesela Balık etinin faydası değil de zararı olarak düşünsek ve onu 1 olarak kabul etsek, Tavuk eti 2,kırmızı et 4, Koyun eti 6, Sakatat (karaciğer, dalak,böbrek,kalp vs) ise 16 nın üzerindedir. Yeri gelmişken şunu da belirteyim Kokoreç bu oran içerisinde 40 ve üzerinde olup sağlık açısından kesinlikle tüketilmemesi gereken bir maddedir.
2. Yine kabaca YAĞ olarak sınıfladığımızda da; En ideal olan yağlar sırasıyla (sağlıklıdan sağlıksıza doğru sıralanmıştır)  Fındık yağı ve Kanola yağı,  Doğal zeytin yağı, diğer sıvı yağlar, Tereyağı, diğer katı yağlar, margarin ve iç yağları. Yağlarda da sağlıkla alakalı bir sıralama yapmak istersek, En idealı olan Fındık veya Kanola yağını 1 olarak kabul edersek, Doğal zeytin yağı 2, Diğer sıvı yağlar 4, Tereyağı  5 Margarinler 6  İç yağları ise 16 nın üzerindedir. Yani iç yağı olarak bilinen yağ grubu en sağlıksız yağ grubudur ve tüketilmemesi gereken yağlar arasındadır.
3. Gıdaları pişirirken uygun yöntemler kullanılmalıdır. Yağda kızartma tercih edilmemeli, Fırında kızartma,haşlama, ızgara,buharda ve mikrodalga fırında pişirme tercih edilmelidir.
4. Yemeklerde katı yağlar mümkün olduğunca kullanılmamalı, bitkisel sıvı yağlar tercih edilmelidir.
5. Atıştırmalarda,bisküvi, kek, pasta, cips yerine Meyve ve sebzeler veya yağsız süt tercih edilmelidir.
6. Ev dışında yemek durumunda kalındığında yağsız veya az yağlı gıdalar tercih edilmelidir
 
BESLENME VE KANSER ARASINDAKİ İLİŞKİ
Kanser riskini artıran Besinler;
Yağda kızartılmış besinler
Tuzlanmış besinler
Tütsülenmiş besinler
Nitrit ve nitrat eklenmiş besinler
Ateşe çok yakın pişirilmiş kebaplar
 
Kanser oluşumuna neden olan mineraller;
Nikel:  Hava da ve suda bulunur, aşırı alımı kansere neden olur
Kurşun: Taşıtların egsozları, fabrika atıkları ve boya en önemli kaynaklarıdır. Çevre kirliliği, su ve besinlerle vücuda girer ve en önemli kanserojen maddedir.
Kadmiyum: Kentlerin kirli havası ve fabrika atıklarından gıdalara ve suya bulaşarak vücuda girer ve yüksek miktarda alınması kanserojendir
Arsenik: Ani zehirlenmeler yapabildiği gibi az miktarda ve sürekli alınması da deri ve akciğer kanseri riskini artırır.
Asbest: Gemi, bina,taşıt ve ev aletleri kaplamalarında önemli miktarda bulunur.Kaplamaların dökülmesiyle havaya yayılmakta ve solunum yoluyla alındığında akciğer kanseri riskini artırmaktadır.
Vitaminler ve Kanserden korunma:
A vitamini: Yeşil ve sarı sebze ve meyveler ile süt ve yumurta sarısında bulunan  A vitamini ve özellikle A vitaminin ön maddesi olan Kerotenoidler kanserojen maddelerin etkisini azaltarak kanserden korunmada rol oynarlar.
C Vitamini: En fazla taze sebze ve meyvelerde bulunur. En çok kuşburnu,maydonoz, tere, roka, karnıbalar, yeşil sivri biber, domates, çilek ve patateste bulunur.  Vücuda alınan kanserojenleri etkisiz hale getirir.
B Vitaminleri: Yeterli düzeyde alınmaları bağışıklık sisteminin etkinliği için önemlidir. Vücudun savunma sistemi yeterli olursa, kanser dahil pek çok hastalığa karşı vücut dirençli olur.
E vitamini:  Başta bitkisel yağlar, yeşil yapraklı sebzeler, özü alınmamış tahıllar, fındık, fıstık gibi kuruyemişler, kuru baklagiller olmak üzere çeşitli yiyeceklerde bulunur. Bazı toksik maddelerin etkilerini azaltır, güçlü bir antioksidan olduğu için yağların ve hücrelerin oksidasyonunu önler.
D vitamini: Günlük beslenme ile D vitamini gereksinimi karşılanamaz. En iyi kaynağı güneştir. Düzenli güneş teması, Derideki  ön maddeden D vitamini oluşturur ve gereksinimi karşılar. Aşırı ve uzun süre güneşle temasta D vitaminin etkisi kaybolduğu gibi deri kanseri riski de artar. Düzenli güneşten yararlanarak vücutta yeterli D vitamini oluşumunun sağlanması ve yeterli kalsiyum alımı kemik kanseri riskini azaltır.
Kanserden koruyucu besin maddeleri:  Genel olarak  Selenyum,Molibden, iyot, çinko, Bakır, Demir ve kalsiyum minerallerinin karserden koruyucu etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bunları içeren besin maddeleri ise;   Lahana, karıbahar, ıspanak, pazı, turp, şalgam, sarımsak, soğan,pırasa, kayısı, kara dut, kızılcık, kiraz, vişne, kuş üzümü,ceviz, fıstık, fındık, soya fasülyesi, mercimek, kuru fasülye, nohut, taze fasülye ve bezelye içerdikleri maddeler açısından kanserden koruyucu olarak bilinirler.
 

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Kanser olmadan bilmen gerekenler

    Misafir: Kanser olmadan bilmelisin ki, sana faydalı olsun. Can boğazdan gelir derlerdi. Bu cümlenin doğrusu, can boğazdan çıkar. Yediklerimize dikkat edersek hayat daha güzel olur. 18 Ağustos 2013 00:45

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ