Fidan Dikme Olimpiyatları’nda Dünya ikincisi oldular

fidan-dikme-olimpiyatlarinda-dunya-ikincisi-oldular

Edirne Yüksel Yeşil İlkokulu Yavru TEMA öğrencileri Fidan Dikme Olimpiyatları’nda Dünya ikincisi oldu
03 Nisan 2018 Salı 11:37

 TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin ÇOĞAL(ENO) Treelympics 2017 Dünya Okullar Arası Fidan Dikme Olimpiyatları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Edirne Yüksel Yeşil İlkokulu Yavru TEMA öğrencileri 2017 yılında gerçekleştirdikleri ağaçlandırma çalışmaları ile Environment Online (ENO) Treelympics 2017 Dünya Okullar Arası Fidan Dikme Olimpiyatları’nda dünya ikinciliği  ve Türkiye birinciliği elde etti.
Merkezi Finlandiya’da bulunan, barış, çevre ve sürdürülebilirlik konularında çalışan uluslararası çevre projesi ENO kapsamında düzenlenen ENO Treelympics 2017 fidan dikme olimpiyatlarının sonuçları açıklandı. ENO kurucusu Mika Vanhanen‘ın yaptığı açıklamaya göre Edirne’den Yüksel Yeşil İlkokulu yaklaşık 127 bin fidan ile ENO Treelympics 2017 Dünya Okullar Arası Fidan Dikme Olimpiyatları’nda Türkiye’ye ikinciliği getirdi. 
Konuyla ilgili konuşan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, ‘’Çocuklarımızın ve gençlerimizin daha yeşil bir dünyada yaşamalarına imkan sağlamak, onlara ağaç ve orman sevgisini aşılamak amacıyla bundan sonra da yeşili koruyup, daha yeşil bir Türkiye ve Dünya  için çalışmaya devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin diktiği her fidanın, daha yeşil ve daha temiz bir dünyaya büyük katkılar sağlamasından ve ENO Okulu olmaktan mutluyuz. Ayrıca  toprağın hazırlanmasından ücretsiz fidan teminine ve teknik desteğe kadar her  konuda bizlere yardımcı olan Edirne Orman İşletme Müdürlüğü’ne, Edirne Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, emeği geçen idareci, öğretmen, öğrenci ve velilerimize desteklerinden dolayı teşekkür ederiz’’ dedi.
67 ülkeden 1040 okul katıldı
2017 yılı fidan dikme sıralamasının yapıldığı yarışmada, Edirne Yüksel Yeşil  İlkokulu  Yavru TEMA öğrencileri dünya genelinde 67 ülkenin katıldığı 1040 okul arasından dünya ikincisi ve Türkiye birincisi olarak büyük bir başarıya imza attı. Edirne Yüksel Yeşil İlkokulu  Yavru TEMA öğrencileri daha önce de 2015 yılında katıldıkları bu yarışmada Türkiye birinciliğini ve dünya sekizinciliğini kazanarak İstanbul Özyeğin Üniversitesi’nde düzenlenen törende ödülünü almıştı.
ENO ve Treelympics hakkında
ENO, 140'ın üzerinde ülkeyi kapsayan sürdürülebilir kalkınma için çalışan küresel bir sanal okul ve ağdır. Okullar, çevrimiçi ve çevrimdışı etkinliklerle kendi yerel çevreleri hakkında bilgi paylaşır, kampanya haftalarında öğrenme sonuçlarını yerel topluluklarında ve küresel olarak ENO web sitelerinde yayınlar. Merkezi Finlandiya’da bulunan ENO, 1 Mart-31 Aralık 2017 tarihleri arasında geçerli olmak üzere küresel ölçekte, okullar arasında Treelympics 2017 Dünya Okullar Arası Fidan Dikme Olimpiyatları’nı düzenlemiştir. Yarışma dünya genelinde internet üzerinden ENO‘ya kayıt olan okulların, ENO Sekreteryası  tarafından kabulü ve tanımlanmasından sonra, 6- 18 yaş arasındaki çocuk ve gençlerin diktikleri fidan sayılarını ve dikimler sırasında dikim alanında çekilen fotoğraflarını, web tabanlı programa yüklemeleri esasına  dayanmaktadır. Ayrıca çocuk ve gençlerin diktikleri fidan sayıları ve dikimler sırasında çekilen fotoğraflar üzerinden değerlendirmeler yapılmıştır.
 

Haber okunma sayısı: 1559

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ