1200 ENGELLİ VE AİLESİ AYVALIK’TA BULUŞTU

1200-engelli-ve-ailesi-ayvalikta-bulustu

Başkan Gençer’’ 26 yıldır aynı heyecanla sizinle buluşuyoruz’’
03 Ekim 2018 Çarşamba 00:53

 AYVALIK - ‘En büyük engel sevgisizliktir. Gelin engelleri birlikte aşalım’ sloganıyla 26’ncısı düzenlenen Ayvalık Engelliler Şenliği 29 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında gerçekleşti. 1200 Engelli ve Ailesi Ayvalık’ta buluşarak eğlendi, sorunlarına çözüm aradı ve sağlık konusunda eğitim aldı.


Yurdun dört bir köşesinden engellileri ve ailelerini Ayvalık’ta bir araya getiren 26.Uluslarası Ayvalık Engelliler, Kültür, Sanat ve Spor Etkinliklerinin üçüncü gün programında Ayvalık Cumhuriyet Meydanı’nda 1200 engelli ve ailesinin katıldığı tören ve kortej düzenlendi. Törene Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkan Yusuf Çelebi,  Görme Engelliler Federasyon Başkanı Halduk Kırkık, Spastik Engelliler Federasyon Başkanı Murat Aslanhan,  İşitme Engelliler Federasyon Başkan Yardımcısı Seçil Tanrıverdi, Zihinsel Özürler Federasyon Başkanı Aynur Dankaz, Ortapedik Engelliler Federasyon Başkanı Cemal Merdan ve çeşitli sivil ve siyasi parti temsilcileri ve sayısız vatandaş katıldı.

Washington Otel’de 09.00-16.00 saatleri arasında Ege Ağız-Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği tarafından ‘Engelli Çocuklarla El Ele’ Projesi kapsamında ağız ve diş sağlığı eğitimi, koruyucu ve acil diş hekimliği gönüllü olarak hizmet verildi.

 Görüşlerini belirten konfederasyon Başkanı Yusuf Çelebi ‘’Kurulduğu günden bugüne hızlı artan bir ivme ile engelli hakları adına mücadele etmektedir. Çeşitli organizasyonlarla bu sunmaktayız. Ayvalık etkinliğimize katkı sağlayan başta Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığımıza Balıkesir Valimize, Kaymakamımıza Ayvalık Belediye Başkanımıza ve Ayvalık halkına teşekkür ederiz. ’dedi.

Ayvalık’ın bu etkinliği 26 senedir aynı heyecanla düzenlediğini ifade eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “26 sene dile kolay, 26 sene Ayvalık her yıl bu etkinliği yeni bir heyecanla başlatıyor ve yapıyor. Her zaman Ayvalık halkı, turizmciler ve esnaflarımız çok büyük destek veriyor. Biz de Türkiye’nin her köşesinden gelen sizleri ağırlamaktan onur ve mutluluk duyuyoruz. Belediye başkanı olmadan önce bu şenliği biliyor ve katılıyordum ama belediye başkanı olunca bu şenliğin ne kadar önemli olduğunu anladım. Aramızda bazı arkadaşlar var, Eylül’ün son haftasına Ayvalık yazıp, 1 yıl evinde o günü bekliyor. Bazı arkadaşlar buraya gelmek için 2-3 ay önceden beni arıyorlar heyecanla. Buraya geldiklerinde de diyalogları, özlem gidermeler ve eğlenceler onlara büyük mutluluk veriyor. Sadece bununla kalmıyor. 26 yıldır yapılan çalıştaylar, toplantılar sonucunda hükümetlerden isteklerinin büyük bir kısmını Ayvalık’tan seslenerek aldılar. Tabii ki Ömer Uğur ve Hamdi Atay abimize 26 yıl önce bu şenliği başlattıkları için teşekkür ediyorum. Bugüne kadar Ayvalık’ta belediye başkanlığı, kaymakamlık yapmış, Balıkesir’de valilik yapmış emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz Ayvalık olarak ta bir şeyler öğrendik. Belediyemizin özel çocuklar eğitim evi var. 20 çocuğumuzu her sabah alıyoruz, öğretmenleri eşliğinde galoş yapıyor, harçlıklarını kazanıyorlar. Harçlıklarını koruyorlar ve paylaşıyorlar. Geçen gün bana dondurma aldılar. O mutluluklarını unutamam. Ayvalık Belediyesinin imkân yarattığı sahalarda 40’ın üzerinde çocuğumuza destek verip ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bütün araçlarda engelli kardeşlerimizin 24 saat ücretsiz taşınacağı söylendi. Bununla ilgili de desteklerini bekliyoruz. Yıllardır Ayvalık’a gelen bir abimiz var. Diş Hekimi Ertuğrul Sabah. Diş hekimi genç arkadaşlarla özel çocuklarımızın diş kontrolünü yapıyorlar. Kendisine çok teşekkür ediyorum.  4.5 yıllık belediye başkanlığım döneminde en mutlu olduğum anlar özel çocuklarımızla birlikte olduğum anlar oluyor. Bir de bir korkumuz vardı son 3-4 gündür. Tsunami gelecek, facia gelecek. Bu kardeşlerimiz geldi, Tsunami fırtına teğet geçti. İyi ki varsınız iyi ki geldiniz” dedi.

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, “Şehrimize, ilçemize hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Sizlerle birlikte yüzlerce çiçek açtı, Ayvalık’ımız sizlerle birlikte daha güzel oldu. Ülkemizin güzel bir beldesindesiniz. Türkiye’nin en güzel zeytinyağının olduğu, doğal güzellikleriyle, deniziyle, her şeyiyle çok özel bir yerdesiniz. Bu özel yerde, bu güzel insanları sizin gibi özel insanları ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Şunu her daim biliyoruz. Hiçbir farkımız yok.  Sizler bir ayrıcalık istemiyorsunuz. Bunun da bilincindeyiz. Bir devlet olarak, devletin tüm mekanizmaları olarak engelli kardeşlerimize bizimle aynı koşullarda yaşama imkânı yaratmak için uğraşıyoruz. Engelinizden dolayı aynı koşullarda yaşam standardı oluşturmak bizim vazifemiz. Bu yolda ilerliyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Ayvalık Belediyesi Özel Çocuklar Eğitim Evi öğrencileri, zeytin çekirdeklerinden hazırladıkları, İçinde Mustafa Kemal Atatürk’ün resmi bulunan çerçeveyi Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’ya hediye etti. Tören, şenliğe katılan tüm dernekler, engelliler ve ailelerinin korteji ile sonra erdi.

 

Haber okunma sayısı: 887

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ