Kartepe'de Yağlı Güreşler yapıldı

kartepede-yagli-guresler-yapildi

Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nde Başpehlivanlığı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan İsmail Balaban’ı yenen Faruk Akkoyun elde etti.
20 Ağustos 2017 Pazar 20:28

KARTEPE - Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen 13’ncü Geleneksel “Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri” gerçekleştirildi. Hergeleci İbrahim Er Meydanı’nda yapılan güreşlere 32 baş pehlivan, 2017 Kırkpınar Yağlı Güreşlerine katılan 8 baş pehlivan, 391 güreşçi katıldı.  


GENİŞ KATILIM
Kartepe Belediyesi tarafından organize edilen Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde yapılan Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’ne Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, AK Parti Kartepe İlçe Başkan adayı Mustafa Kocaman, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Yasemin Ağra, AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Uğur Karbuz, Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Sami Demirci, Kartepe İlçe Sağlık Müdürü Dr.Harun Arslan, Kartepe İlçe Milli Emniyet Müdür Velili Metin Kutaniş, Yağlı Güreş Merkez Hakem Kurulu Başkan Yardımcısı Sezgin Yüksel ve davetliler katıldı.   

15 TEMMUZ VURGUSU
Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri’nin açılış konuşmasında Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez “Kartepemizin geleneksel Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşlerinde sizleri görmekten çok mutluyuz. Geçen sene ülkemizin geleceğine, gelecek olan nesillerimize el koymak için mensubu ve köpeği bulunduğu üst akılın oyunuyla 15 Temmuz hain darbe girişimi yaşandı. 15 Temmuz şehitlerimiz ve gazilerimizi saygıyla anarak bu zamana kadar ülkemizin bekası için hayatlarını vermiş bütün şehitlerimizi ve gazilerimizden Allah razı olsun. Er meydanında güreşen tarihi pehlivanlarımızı saygıyla anıyorum” dedi. 

TÜRK GİBİ KUVVETLİ
Sözlerine devam eden Başkan Üzülmez “Dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizlerin önüne ödev olarak koyduğu şanlı tarihimizi, geleneklerimizi Türk gibi güçlü Türk gibi çalışkan ödevini yerine getirmek üzere hizmetlerimizi çalışmalarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Güreş bizim için vazgeçemediğimiz asli unsurlarımızdan biridir. Bütün dünyada bilinen “Türk gibi kuvvetli” sözü de bizlerin tarih boyunca yaptıklarımızın ve dünyaca meşhur pehlivanlarımızın eseridir” açıklamasında bulundu. 

YENİ NESİLLER
Bize ait olan geleneksel güreş sporunu günümüz şartlarına uygun şekilde geliştirip devamını sağlayarak yeni nesillerin bu değerlerden uzaklaşmayıp, koruyup, geliştirmesi için belediyemiz olarak güreş sporuna birçok hizmetlerde bulunuyoruz diyen Belediye Başkanı Üzülmez “Dünya Güreş  tarihinde çok önemli bir yeri bulunan ve bilenen en iyi taktik ustası olarak gösterilen Kırkpınar Başpehlivanı Hergeleci İbrahim başta olmak üzere bu spora katkı sağlayan tüm pehlivanlarımıza Allah rahmet eylesin. Bugün gurur duyduğumuz sizler onların eserisiniz” ifadelerini kullandı. 

SANAL DÜNYAYA MAHKUM
Hergeleci İbrahim’in yaşadığı yerde güreş organizasyonları yapıyoruz diyen Başkan Üzülmez “Kartepemizin en büyük spor salonuna Hergeleci İbrahim adı verilmiştir. Tarihi değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivalinde geleneklerimiz yaşatılmaktadır. Festivalimizin ikinci ayağında Sırbistan’da 100 kişilik heyet ile ülkemizi ve değerlerimizi dünyaya tanıtmaya devam edeceğiz. Gençlerimizin bilgisayar klavyesi ile telefon tuşu arasına sanal dünyaya mahkum olmaması için binlerce gencimize ücretsiz spor kurslarıyla Kartepemize hizmet ediyoruz” dedi.  

KADINLARA BÜYÜK HİZMET
Yaklaşık 27 bin kadınımıza kültür turları, on bine yakın kadınımıza da spor merkezinde hizmet ediyoruz diyen Belediye Başkanı Üzülmez “Alo evlat hizmetimizle yaşlılarımızın her an hizmetindeyiz. Hizmete aldığımız kadınlar kulübü bünyesinde Karmek kursları, Eğitici-öğretici kurslar, 15 adet kadın spor merkezi, 27 bin hemşerimizin katıldığı kültür gezileri ile her daim kadınlarımızın yanında olduk. Gençlerimiz için 11 farklı branşta 900 sporcuya hizmet veren Belediye Spor Kulübü oluşturduk. Yaz ve kış spor okullarımızla 3 binden fazla çocuğumuza hizmet veriyoruz. 17 adet bilgi evimizle eğitim hayatlarında destek oluyoruz” açıklamasında bulundu.

YAPILAN HİZMETLER
Atla terapi merkezimizde çalışmalarımızda sona yaklaştık diyen Başkan Üzülmez “Türkiye tırmanma yarışı, Türkiye oryantiring şampiyonası, Atv Türkiye şampiyonası, ulusal balık tutma yarışması, off road şenliği gibi onlarca büyük organizasyonun ilçemizde yapılmasını sağladık. Dağ altı yürüyüş ve bisiklet yolunun ilk etabını tamamladık. Diğer etaplarda hızla devam diyor. 3 yılda toplam 5 bin 550 adet bisiklet dağıtımını 5. Sınıf öğrencilerimize yaptık” şeklinde konuştu.  

32 BAŞ PEHLİVAN
Kartepemizin değerlerini milletimize harcıyoruz diyen Belediye Başkanı Üzülmez “Milletimizin olan değerlerini milletimiz ile paylaşıyoruz. Bu değerlerimiz her zaman vardı küçük zümrelere bu değerler peşkeş çekilmiyor, ülkemize ve Kartepemize verilmektedir. Bu yıl 32 Başpehlivanımızın güreş tutacağı bu organizasyonumuzda 41 Başaltı, 75 Büyük ve küçük Orta ile toplamda 391 güreşçi er meydanımıza çıkıyor. Kırkpınar'ın rövanşını bugün burada göreceğiz” dedi.  

DİĞER SPORLARDAN ÇOK FARKLIDIR
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık ise “Kartepemizde Hergeleci İbrahim Yaşlı Güreşleri büyük bir katılımla yapılmaktadır. Herkese katılımlarından dolayı teşekkür ediyorum. Burada önemli olan er meydanına çıkmaktır. Yağlı güreş bizim ata sporumuzdur. Diğer sporlardan çok farklı bir ata sporudur. Bu sporda gelenek, edep, saygı, usta-çırak ilişkisi, zeka, güç, oyun, kıvraklık, sabır vardır. Sadece güç derseniz yetmez. Bunların hepsinin birleşimi bu sporumuzun başarısıdır” ifadelerini kullandı. 

ÜZÜLMEZ’E TEŞEKKÜR
Yağlı güreşler zor bir spordur diyen Başbakan Yardımcısı Işık “Kolay değildir. Ben bu sporu yapmadım ama yıllardır yağlı güreş yapan sporcularımızla birlikte olunca öğrendik. Bunun içinde dünyada eşi benzeri yoktur. Bu sporu yaşatmakta hepimizin görevidir. Belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Ata sporumuzun gelecek olan nesillerimize sevdirilmesi için bu organizasyonlar çok önemlidir. Ben belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Kartepe adına teşekkür ediyorum, Kocaeli adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YARIŞMA YAPILAN DALLAR
Hergeleci İbrahim Yağlı Güreşleri minik bir (42), minik iki (35), teşvik bir (35), teşvik iki (25), tozkoparan (30), ayak (36), deste küçük (24), deste orta (13), deste büyük (6), küçük orta (31), küçük orta büyük (22), büyük orta (31), başaltı (29) ve baş (32) dallarında güreşler yapıldı.  

HERGELECİ İBRAHİM YAĞLI GÜREŞLERİNDE DERECEYE GİRENLER
MİNİK-1
01-Batuhan Küçük
02-Aydın Can Balcı 
03-Merthan Yıldırım
03-Mustafa Atasoy

MİNİK -2
01-Caner Baysu
02-Serhat Büber
03-Ersoy Pırıldak
03-Emirhan Tayfur

TEŞVİK-1
01-Dari Makmudov
02-Onur Keskin
03-Ramazan Doğan
03-Deniz Emir

TEŞVİK-2
01-Semih Karagöz 
02-Ömer Faruk Cicin
03-Ramazan Doğan
03-Bilal Taha Coşar

TOZKOPARAN
01-Erkan Şahin
02-Kazım Işık
03-Emre Üstün
03-Yağız Akdemir 

AYAK 
01-Ahmet Faruk Oğuz
02-Özgür Can Duman
03-Taylan Şahin Bilgin
03-Özgen Çelikten

DESTE KÜÇÜK
01-Sefa Yılmaz
02-Emirhan Aslan
03-Yusuf Ceylan
03-Burak Çağrıbey

DESTE BÜYÜK 
01-Ramazan Sarı
02-Furkan Tufan
03-Onur Bilgiç
03-Umut Can Gün

DESTEK ORTA
01-Fatih Yıldırım
02-Hüseyin Soğukoğlu
03-Kerem Kahya
03-Kemal Tekmen

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY
01-Tunahan Özgüç
02-Yunus Emre Yaman
03-Abdul Refik Öner
03- Ömer Saner 

BÜYÜK ORTA
01-Muhammed Emin 
02-Mustafa Arslan
03-İsmail Çırak
03-Yiğit YılmazHaber okunma sayısı: 1887

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ