Tüketici Sorunları Dernek Başkanı Dr. Deniz Öner Sancaktepe’de seminer verdi

tuketici-sorunlari-dernek-baskani-dr-deniz-oner-sancaktepede-seminer-verdi

Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , “Tüketicilerin Sağlık ve Güvenlik Hakkı” konulu seminer düzenledi. Düzenlenen semineri Tüketici Sorunları Dernek Başkanı Dr. Deniz Öner verdi.
27 Nisan 2018 Cuma 11:46

 SANCAKTEPE - Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi , “Tüketicilerin Sağlık ve Güvenlik Hakkı” konulu seminer düzenledi. Düzenlenen  semineri Tüketici Sorunları Dernek Başkanı Dr. Deniz Öner verdi. 

Dr. Deniz Öner, öğrencilere yönelik vermiş olduğu seminerde “Harçlıklarınızı harcarken ya da aileniz için ya da birlikte yaptığınız alış-verişlerde sizler de birer tüketici olduğunuza göre temel haklarımız ve sorumluluklarımızı gözden geçirmemiz yetişkin hayatınız için de yararlı olacaktır. Bir mal-ürün veya hizmet de almaya niyetlenmişsek ilk olarak sormamız gereken bazı sorular olacaktır.
Bu bir ihtiyaç mı, yoksa istek mi? Örneğin Temel Tüketici Hakkı olan haberleşme için telefon ihtiyaç olsa da en akıllı ve pahalı modeli daha çok istek olabilmektedir. Yine marka ve modeli nedeniyle satın almak istediğimiz giysileri de buna örnek vermek mümkün.” dedi.
Kısa adı Tüsoder olan Tüketici Sorunları Derneği’nin tüketici bilincinin gelişmesine katkı sunmak için çalıştıklarını anlatan Dernek Başkanı Dr. Deniz Öner “Tüketici; ürün ve hizmette en kaliteli olanı, en ekonomik alabilmek için yeterli bilgiye sahip olmalı. Kullandığı ürün fiziksel, kimyasal hatta ruhsal ve sosyal olarak sağlığına zarar vermemelidir. 
Özellikle internet üzerinden yapılan mesafeli satışlarda güvenli olmayan satıcılar nedeniyle maddi kayıplar olabilmektedir. Bunun için satıcılar hakkında ön araştırmalar yapılması, mutlaka sözleşmelerin, iade şartlarının okunması gerekir. Yine kargo ile teslimatta paketin içindekini görmeden teslim alınmamalıdır.
Yiyecek alışverişlerinde de üşenmeden etiketler, son kullanma tarihleri okunmalı ve alış-verişlerde mutlaka (fiş, fatura gibi) belgeler alınmalıdır. Dışarıda yenilen gıdaların temizliği, içindeki katkı ürünleri sorgulanmalıdır. Ölüme varabilen ciddi zehirlenme riski ile beraber bozuk ürünlerin atılması, ziyan olması aile bütçemiz için de olumsuz bir durum olacaktır.
Geleceğin yetişkinleri olarak kendi sağlığınıza sahip çıkmanız çok önemlidir. Tabii ki ayıplı mal ve hizmet üreten satıcıları şikâyet etmek ve onlardan zararımızı tazmin etmek hakkımız vardır. Ancak sağlık maddi olarak yerine konacak bir ürün değildir. 
Bu nedenle; su ve sabun ile günlük temizliğimizi yaparak salgın olabilecek mikrobik hastalıklardan korunmak; 
Sigara, nargile, tütün benzeri çeşitli kimyasal zehirli ve radyoaktif maddelerden uzak durmak; 
Mevsiminde ve olabildiği kadar doğal, işlenmemiş ve katkı maddesi içermeyen gıdalarla beslenmek ve asitli içecekler, fast food beslenme, hazır meyve suları, hazır tatlılar, unlu mamullerden uzak durmak; 
Televizyon, tablet, sosyal medya, oyunlarla daha az zaman harcamak ve bu zamanı fiziksel olarak spor, folklor vs. gibi hem sosyal olarak hem de fiziksel olarak faydalı aktivitelerle geçirmek, yeterli gece uykusu uyumak, stresi, öfkemizi kontrol edebilecek bilinçli farkındalık geliştirmek sağlığımızı korumak için elimizde olanlardır.” İfadelerinde bulundu.
Dr. Deniz Öner, seminerin bitiminde öğrencilerden gelen soruları cevapladı. Okul Müdürü İlyas Yaşar “ Okulumuzda gerçekleştirdiğimiz sosyal etkinliklerle öğrencilerimize sosyal farkındalık konusunda katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Bu anlamda bizleri kırmayıp okulumuza misafir olan TÜSODER Dernek Başkanı Sayın Dr. Deniz Öner’e teşekkür ediyorum.” Dedi.
 Dr. Denzi Öner’e günün anısına çiçek ve teşekkür plaketinin sunulmasının ardından seminer çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.
Tevfik Erk / İstanbulHaber okunma sayısı: 1287

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ