Sancaktepe’de Sivas olayları unutulmadı

sancaktepede-sivas-olaylari-unutulmadi

2 Temmuz 1993'te Madımak Olaylarında hayatını kaybedenler olayların 26’ncı yıl dönümünde düzenlenen etkinlikle Sancaktepe’de anıldı.
01 Temmuz 2019 Pazartesi 09:59

 Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te çıkan olaylarda yaşamlarını yitiren 35 şair, aydın ve halk ozanı, Sancaktepe Sarıgazi Cemevi’nde düzenlenen etkinlikle anıldı. 

Sancaktepe Sarıgazi Cemevi’nde düzenlenen anma etkinliğini Azizbaba Ocağı, Birlik Cemevi, Emek Cemevi, Güvenç Abdal Ocağı, Hubyar Ocağı, Taşdelen Cemevi, Üryan Hızır Ocağı, Yenidoğan Cemevi, Yunus Emre Cemevi düzenledi. 
Etkinliğe CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve eski Belediye Meclis Üyeleri Sinan Doğan ve Belgüzar Öztürk, Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Erdoğan, İnönü Mahallesi Muhtarı Nilüfer Kantekin ile birlikte çok sayıda vatandaş katıldı.
Etkinlikte konuşan Sarıgazi Cemevi Başkanı Erdal Sağır “ Bu gün burada yapacağımız anmayı Sancaktepe Cem Evleri ve Ocakları Platformu Kurumları ve Sarıgazi Halkı Bileşenleri ile birlikte düzenliyoruz. Emeği geçen dernek yönetimlerine, gençlik ve kadın kollarına herkese teşekkür ederim. 
2 Temmuz 1993 ten bu güne 26 yıl geçti. O gün Sivas’a Pir Sultan Abdal Anmasına giden aydınlar sanatçılar semah dönmeye giden ve bütün diğer canlarımızın acısı hala içimizde. 
İnancımız için Aydınlık bir Cumhuriyet ve Demokrasi için, ülkemiz ve tüm dünya için, halkımız ve tüm halklar için, barış, adalet, özgürlük, eşitlik, kardeşlik istiyoruz. 
Geri dönüşü olmayan iyiliğin, doğruluğun, sevinci ve güzelliği var. Direncin teslim olmamanın tarifsiz mutluğu var. İkrarımız sözümüz var. Çerağımızın aydınlığında yolumuzun üstündeyiz.  Hızır yoldaşımız olsun. Pirin nefesi eksik olmasın, İmam Ali Ehlibeyt katarından ayrılmayın aşk ile.”  Dedi.
Etkinlik saygı duruşu ile başladı.  Yapılan yoklamada Sivas'ta yaşamlarını yitiren 35 aydın,  halk ozanının isimleri okunurken, etkinliğe katılanlar bir ağızdan "yaşıyor" diye bağırdı. Halk ozanlarının ve sanatçıların sahne aldığı etkinlik semah dönülmesi ile sona erdi. 
Tevfik Erk / İstanbul

Haber okunma sayısı: 1637

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ