SANCAKTEPE'DE 4006 TÜBİTAK BİLİM FUARLARI

sancaktepede-4006-tubitak-bilim-fuarlari-

Sancaktepe İlçesi Tübitak Koordinatörü Serkan Sınıkçı, TÜBİTAK Bilim Fuarları hakkında bilgilendirme yaptı.
04 Kasım 2020 Çarşamba 21:14

 Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan ve TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi’nin yürüttüğü "Eğitimde İşbirliği Protokolü" kapsamında ülkemizde bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı yürütülmektedir. Tübitak 4006 Bilim Fuarı Destekleme Programına 5-12. sınıflar arasında hizmet veren devlet okulları, Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) ve bünyesinde Fizik, Kimya, Biyoloji Matematik, Türkçe vb. derslerinden en az üçüne yer veren mesleki eğitim merkezleri katılabilmektedir.

“Her öğrenci bilimsel bir proje yapabilir” temel felsefesine dayanan Tübitak 4006 Bilim Fuarı, öğrencinin aktif katılımını teşvik eden, üst düzey bilişsel aktiviteleri destekleyen, çok çeşitli araç ve kaynak kullanımını gerektiren; akademik sosyal ve hayat becerilerini birlikte ele alan ve teknoloji kullanımını vurgulayan bir öğretim modelidir. Yarışma ortamı olmadığı için öğrencilerimizin üzerindeki baskı kaldırılarak "her fikir değerlidir." ilkesi ile bilimsel süreç takip edilerek yapılacak olan her türlü proje bu fuar kapsamında değerlendirilir. Öğrencilere hipotez geliştirme ve hipotezlerini test etme imkanı sağlamak ve bilimsel düşünme basamaklarını kazandırmak bu programın ana amaçlarındandır.

4006 TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı, 5 - 12.  sınıf  öğretim programları çerçevesinde aşağıdaki amaçlara ulaşılmasını hedeflemektedir:
• Öğrencilerin bilimsel çalışmalar gerçekleştirme konusunda teşvik edilerek bilimsel yaklaşım becerilerine katkı sağlanması,
• Farklı bilişsel, duyuşsal ve psikomotor seviyedeki her öğrenciye proje hazırlama fırsatının sunulması,
• Araştırma tekniklerinin, raporlamanın ve sunum becerilerinin tabana yayılarak öğrencilere kazandırılması, 
• Öğrenciler üzerindeki yarışma baskısının ortadan kaldırılarak işbirliği içerisinde proje hazırlama konusunda yeni ortam ve olanakların sağlanması, 
• Gerçek hayattaki soru ve sorunlara çözüm bulunmasında bilimsel çalışmaların ve bulguların, yaparak yaşayarak öğrencilere kazandırılması ve bilimsel yaklaşım becerilerinin yaygınlaştırılması.

2020-2021 Eğitim Öğretim dönemi için Sancaktepe ilçemizde   11 okulumuzun 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı projesi onaylanmıştır.  Fuar tarihlerimiz Mayıs ve haziran aylarını kapsayacak şekilde düzenlenmiştir.


4006 TÜBİTAK Bilim Fuarlarına katılan öğrencilerin  " 2204-A ve 2204-B Araştırma Projeleri" yarışmasına yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerekir.


Sancaktepe ilçemizde  2204-A ve 2204-B projelerinde dereceye giren ve başarı kazanan okullarımızın başarısının sırrını ve  detaylarını araştırdığımızda büyük bir özveriyle çalışan öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi görüyoruz. Emek verdikçe, zaman ayırdıkça, elde edilen başarılar desteklendikçe, daha birçok başarıya imza atacağımıza inanıyorum. 

Bu aşamada Sancaktepede  öğretmen ve öğrencilerin proje üretmeye teşvik edilmesi, üretilen projelerin Bilim merkezlerine, teknoparklara yönlendirilerek daha da büyütülmesinin önemi ortaya çıkmaktadır.
Öğrencilerimizi seven fedakar öğretmenlerimiz, Bilimsel projeleri gerçekleştirdiklerinde, çalışma süreci boyunca yaşadıkları yorgunlukları unutup, sadece geçirdikleri güzel anları hatırlayarak, bir sonraki senenin projelerini planlamaya başlıyorlar.
 

Haber okunma sayısı: 7196Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ