Sancaktepe’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Coşkuyla Kutlandı

sancaktepede-29-ekim-cumhuriyet-bayrami-coskuyla-kutlandi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Sancaktepe’de de çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı.
30 Ekim 2018 Salı 11:10

SANCAKTEPE -  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Sancaktepe’de de çeşitli tören ve etkinliklerle kutlandı.

 
Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümünde Sancaktepe’de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Sancaktepe Kaymakamlığı Tören Alanında bulunan Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen çelenk sunum töreni ile başladı.
 
28 Ekim Pazar günü saat 13.00’te Sancaktepe Kaymakamlığı  tören alanında ki Atatürk Anıtının önünde gerçekleşen çelenk sunum törenine Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Garnizon Komutanı Şinasi Havuz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Siyasi Parti Temsilcileri, Kamu Kurum Müdür ve Amirleri, Sancaktepe Belediye Meclis Üyeleri, Sancaktepe Muhtarları, Dernek Başkanları, Gaziler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. 
 
Sancaktepe Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı ve Sancaktepe Belediye Başkanlığı çelenklerinin  Atatürk Anıtı’na sunulması ile başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla sona erdi. 
 
29 Ekim sabahı ilk tören Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu’nun, Kaymakamlık makamında tebrikleri kabulü ile başladı.
 
29 Ekim Pazartesi günü Mustafa Öncel Spor Kompleksi’nde düzenlenen kutlama programına; Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Garnizon Komutanı Albay Şinasi Havuz ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in yanı sıra İlçe Protokolü, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Aziz şehitlerimizin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende Kaymakam Adnan Çakıroğlu, halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramını kutladı.
 
Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, ‘’ Bugün, 19 Mayıs 1919’da başlayan istiklâl destanının 29 Ekim 1923’te Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandığı, tarihimizin en şerefli ve gururlu günlerinden birinin 95. yıl dönümünü idrak ederken, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.‘’ dedi.
 
29 Ekim 1923; bağımsızlığa duyulan derin özlemin, millî egemenliğe beslenen eşsiz sevdanın, eşi görülmemiş bir kahramanlığın destanı olduğunu vurgulayan Kaymakam Çakıroğlu,  “Hürriyete âşık şerefli Türk milletinin evlatları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde; 1919’dan 1923’e dalga dalga büyüyen, adım adım yükselen bağımsızlık mücadelesini Cumhuriyet’in ilanıyla taçlandırmıştır. 29 Ekim, esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen Türk milletinin, istiklaline ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı, tarihte benzeri görülmemiş bir kahramanlık örneği ortaya koyarak zaferle taçlandırdığı gündür” ifadelerini kullandı.
 
Kaymakam Çakıroğlu, “Bu anlamlı tarihin 95. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor; Türk Milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramını kutluyorum” şeklinde sözlerini noktaladı.
 
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile İlçede düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri Kaymakam Adnan Çakıroğlu, Garnizon Komutanı  Albay Şinasi Havuz ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem tarafından verildi.
 
Sancaktepe İlçesindeki okullarda okuyan öğrencilerden oluşan Halk oyunları ekiplerinin gösterilerinin ardından hatıra fotoğrafı çekimiyle kutlama töreni sona erdi.
 
Haber okunma sayısı: 354

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ