Sancaktepe’de 18 Aile 18 Çocuğa Yuvalarını Açtı

sancaktepede-18-aile-18-cocuga-yuvalarini-acti

Sancaktepe’de Koruyucu Aile Uygulaması Kapsamında 18 Aile 18 Çocuğa Yuvalarını Açtı
04 Şubat 2020 Salı 21:45

SANCAKTEPE - Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde başlatılan "Gönül Elçileri" projesi kapsamında yürütülen koruyucu aile uygulaması, ailesinden ayrı kalan çocuklara umut ışığı oldu.


Çeşitli sorunlar nedeniyle ailelerinden ayrı kalan çocuklar, söz konusu uygulamayla koruyucu meleklerinin yanında umutla yarınlara hazırlanıyor. Bu uygulama kapsamında Sancaktepe’de bugüne kadar 18 aile 18 çocuğa yuvalarını açtı.

Konuyla ilgini bir açıklama yapan Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Koruyucu Aile Modelinin önemine dikkat çekerek; koruyucu ailenin, öz ailesinin yanında bakımları sağlanamayan ya da kimsesi bulunmayan çocukların bakım ve yetiştirme sorumluluğunu devlet denetiminde kısa süreli ya da uzun süreli olarak alan kişilerdir olduğunu belirtti.

Sancaktepe’de 18 ailenin 18 çocuğa sıcak bir aile yuvası sağladığını dile getiren Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, “Devlet olarak da hedeflerimizden birisi de kimsesiz ve korunmaya muhtaç çocukları, geleceğin donanımlı bireyleri olarak yetiştirmek, özgüven sahibi sosyal kültürel yönden kendini tamamlamış, hem etrafıyla, sosyal çevresiyle, hem de kendisiyle barışık mutlu bireyler olarak geleceğe yönlendirmek ve hazırlamak “ dedi.

Koruyucu aile olmak bir gönül işi ve bir yürek işidir diyen Kaymakam Adnan  Çakıroğlu; “ Koruyucu aile statüsünde yanınıza aldığınız yavrularınıza hiçbir eksiklik hissettirmeden onları geleceğe hazırlıyorsunuz. Ülkemizin geleceğine, milletimizin geleceğine, her bir çocuğumuza sahip çıkmak suretiyle siz de olumlu anlamda bir taş koyuyorsunuz, o duvarı sağlamlaştırıyorsunuz. Devletimizin geleceğini sağlamlaştırıyorsunuz. Ama hala sahip çıkılması gereken çok sayıda çocuğumuzun olduğunu da hepimiz biliyoruz. İnşallah çocuklarımıza bundan sonra da daha çok sahip çıkacağız. Onları seveceğiz. Onlara aile sıcaklığını, millet sıcaklığını, devletin sıcaklığını her yönüyle hissettireceğiz. Her bir koruyucu ailemizi bir kez daha tebrik ediyor, yapmış oldukları bu hizmetlerden dolayı kendilerine milletimiz adına, devletimiz adına teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 
Sancaktepe'de Koruyucu Aile Çalışmaları 

İlçemizde 18 Koruyucu Aile bulunmaktadır.
2018 yılında 12 koruyucu aile bulunmaktadır.
2019 yılında 5 çocuk aile yanına teslimi gerçekleştirilmiştir.
Son olarak 14.01.2020 tarihinde 1 çocuk daha koruyucu aile yanına yerleştirilmiştir.
5 aile evraklarını tamamlama aşamasındadır.
Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü tarafından 2019 yılı boyunca ilçe genelinde 18 eğitim düzenlenmiş ve bu eğitimlere 607 kişi (400 kadın 207 erkek) katılım göstermiştir.
Eğitimler neticesinde Sosyal Hizmet Merkezine 25 vatandaş koruyucu aile olmak için başvuru yapmış bunlardan 17 tanesi süreç içerisinde ya evrak tamamlamamış ya da mülakatlarda elenmiştir.

Haber okunma sayısı: 2096

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ