Sancaktepe Sultanlar Ortaokulu’nda velilere seminer verildi

sancaktepe-sultanlar-ortaokulunda-velilere-seminer-verildi

Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser konusunda vatandaşları bilgilendirme seminerlerine ve eğitim çalışmalarına devam ediyor.
21 Şubat 2020 Cuma 11:23

 SANCAKTEPE - Sancaktepe İlçe Sağlık Müdürlüğü Kanser konusunda vatandaşları bilgilendirme seminerlerine ve eğitim çalışmalarına devam ediyor.


Kanser ile ilgili farkındalık ve bilinç düzeyinin  artmasını sağlamak amacıyla, Sancaktepe Sultanlar İlkokulunda velilerin ve mahalle sakinlerinin de katıldığı eğitim semineri düzenlendi. 

18.02.2020 tarihinde Sancaktepe Sultanlar Ortaokulunda velilerin ve İnönü Mahallesi sakinlerinin katılımıyla gerçekleşen seminerde Ebe Meryem Dur Neğiş ve Dr. Nergis Kılıç halkı kanserin ne olduğu, nasıl önlenebileceği ve taramaların nasıl yapılacağı hakkında bilgilendirdi. 

Konuşmacılar seminerde şu konulara değindi:
Kanser nedir?
Kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan bir hastalıktır. Çok çeşitli kanser tipleri olmasına rağmen, hepsi anormal hücrelerin kontrol dışı çoğalması ile başlar. Tedavi edilmez ise ciddi rahatsızlıklara, hatta ölüme dahi neden olabilir.

Neden kanser oluyoruz?
Kanser oluşumunda iki grup risk faktörü vardır. Bunlardan biri genetik yatkınlık yani ailedeki hastalık geçmişi, diğeri ise çevresel faktörlerdir. Çevresel faktörler; sigara ve alkol kullanımı, yoğun güneş ışınına maruz kalma, radyasyona veya yüksek dozda röntgen ışınına maruz kalma, bazı kimyasallar, bazı virüsler, kötü beslenme alışkanlıkları ve hava kirliliği gibi faktörlerdir.

Bu belirtilere dikkat!
Açıklanamayan kilo kaybı

Yüksek ateş

Halsizlik ve güçlü ağrılar

Meme, koltukaltı ve ya vücudun başka bölümlerinde hissedilen sert ve hareketsiz kitleler

Ciltteki, özellikle ben ve siğillerde değişiklikler

Balgamda kan gelmesi ve öksürük

Zamansız vajinal kanamalar

Dışkıda kan bulunması ve bağırsak alışkanlıklarnda değişiklikler

İdrarda kan bulunması ve idrar sıklığının değişmesi

Bu belirtiler her zaman kanser olduğunuz anlamına gelmez fakat bir doktor tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Kanseri tarama testleri ile erken yakalamak mümkün müdür?

Bazı kanser türlerinde tarama testleri yapılarak kanseri erken evrede yakalamak ve tedavi etmek mümkündür. Toplum tabanlı taramalardan olan ve erken teşhis edilebilen meme, rahim ağzı, kalın bağırsak kanserlerinde tarama testleri ile ölümler önemli ölçülerde azaltılabilmektedir.

Hangi kanserler için tarama yaptırabilirim?
✓30-65 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri taraması için HPV/DNA Smear testi

✓40-69 yaş arasındaki kadınlara meme kanseri için Mamografi çekimi

✓50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere Kalın bağırsak kanseri için Giatada Gizli Kan (GGK) testi yapılmaktadır.

✓50 yaşından sonra erkeklerde prostat kanseri riskine karşı PSA testi ve rektal muayene için düzenli doktor muayenesi gerekir.

Ücretsiz kanser taramasını nerelerde yaptırabilirim?
Rahim Ağzı Kanseri ve Bağırsak Kanseri taramalarınızı Aile Sağlığı Merkezinize( ASM ) başvurarak, Meme Kanseri taramalarınızı Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM) ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Kanserden korkmayın, geç kalmaktan korkun!
Erken teşhis ölümle yaşam arasındaki mutlak sonucu değiştirebilmektedir. Bu da sadece belirtilerin göz ardı edilmemesi ve düzenli basit kontrollerin uygulanmasıyla mümkün olabilir. Özellikle ileri aşamalara kadar herhangi bir belirti göstermeksizin ilerleyen kanser türlerinde erken teşhis ancak doktor kontrolleriyle mümkün olmaktadır. Bu sebeple doktora gitmek için hastalığı hissetmeyi beklemeyip düzenli kontrolleri ve rutin tahlilleri aksatmamak çok önemlidir.
Tevfik Erk / İstanbul 

Haber okunma sayısı: 78403Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ