Sancaktepe Safa İlkokulu, doğanın güzelliklerini hatırlattı

sancaktepe-safa-ilkokulu-doganin-guzelliklerini-hatirlatti

Doğanın önemi her geçen gün artarak hissediliyor
06 Kasım 2017 Pazartesi 09:07

 SANCAKTEPE - Doğanın önemi her geçen gün artarak hissediliyor. Kim istemez ki bir yandan dere akıyor, bir yanda yeşillik ve meyve ağaçları, etrafta koşuşturan ceylanlar, tavşanlar özgürce dolaşıyor, kaplumbağa su kenarına doğru yürümeye çalışıyor, kelebekleri ve balıkları da unutmuyoruz. Düşünün bir kere kim böyle okulda okumak istemez. İnsana enerji veren doğal güzellikler ve stresli olmayan bir ortam, her tarafta huzur var, bir yanda siz kitabınızı okurken kuşların cıvıltısı size ritim tutuyor.  Her insanın işte benim okulum dediğini duyar gibiyiz değil mi? Evet haklısınız insanların büyük bir çoğunluğu böyle bir okulda okumak ister. İşte ressam hünerlerini konuşturmuş ve Sancaktepe Safa İlkokulunun duvarlarını baştan aşağı doğa resmi ile doldurmuş. Şelalesi bile var. Okulun bahçesinde ilk dikkat çeken ise öğrenciler bahçeye çıktığında buluştukları nokta olması.  Resim bile olsa doğa insanın yaşam kaynağı. Okul idaresinin nasıl doğru bir karar verdiğini gösterir gibi.

Üzücü olan ise doğanın güzellikleri ve nimetleri yaşantımızdan çıkıp artık duvarlarımızı süslemeye başlamış olması. Betonlaşan kentte doğanın güzelliğini her gün gören öğrencilerin doğa sever olarak okullarında eğitim görmesi velileride memnun etmiş. 
3800 öğrenci eğitim görüyor
Sabah 1800, öğleden sonra ise 2000 öğrencinin geldiği okul binasında Sancaktepe Safa İlkokulu ve Hüseyin Tolgacan Sipahi Ortaokulu hizmet veriyor. 
Okulda kesintisiz aydınlatma var
Sancaktepe Safa İlkokulunda, iç kısımlar yenilenmiş durumda, okulun diğer okullarda olmayan bir özelliği de tedbir olarak okulun koridorlarında  kesintisiz aydınlatma (ışıldak) ile donatılması olmuş.. Akşam karanlığında okuldan çıkan öğrenciler için düşünülmüş ve aniden meydana gelebilecek elektrik kesintisine karşı tedbir alınmış. 100 metre uzunluğunda olan okulun bahçe duvarı doğa resmi ile süslenmiş. 
Safa İlkokulunda gerçekleştirilen çalışma sonunda 38 sınıf ile 38 proje ile ortaya çıkmış. Her sınıf kendi ürettiği projesini gerçekleştirecek. O projelerden bazıları Atık Malzemelerden kıyafet, Urfa’da 2 kardeş köy okuluna yardım gönderilmesi, Veliler kitap okuyor, Tema Vakfı ile ortak projeler gibi başlıklardan oluşuyor.
Velilerle dayanışma içinde olan okul yönetimi yeni projelere doğru yelken açmaya hazırlanıyor. Veliler, gerek okulun fiziki durumu gerekse öğrencilerin başarılı çalışmalarından dolayı Okul Müdürü Zafer Navdar’a teşekkür etmeyi de ihmal etmiyorlar. 
130 mevcut öğrencisi olan okulun Anasınıfı ise başka bir ilke imza atmış. Anasınıfında Montessari  Eğitim Sistemi uygulanmaya başlanmış. Bu sistemle oyun saatlerini değerlendiriyorlar. 
Montessari Eğitim Sistemi hakkında
Pedagog ve antropoloji profesörü Maria Montessori, Eğitim sistemini çocuktan yola çıkarak kurdu. Çocuğa hazırlanmış bir çevrede, çocuğun kişiliğini oluşturması için özgürlük tanıyan, kişiliğinin gelişim sürecini destekleyen, çocuğun kendi onuru içerisinde bireyselleşmesi ve sosyalleşmesini ciddiye alan, bireye özgü adil bir eğitimdir.

Tevfik Erk / İstanbul 
 

Haber okunma sayısı: 3514

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ