Sancaktepe Lise Geçiş Sınavına (LGS) Hazır

sancaktepe-lise-gecis-sinavina-lgs-hazir

20 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavına (LGS) girecek olan öğrencileri de onların velilerini de sınav heyecanı sardı. Çok sayıda öğrencinin gireceği bu sınavla ilgili çokça merak edilen konular var.
19 Haziran 2020 Cuma 16:53

 20 Haziran Cumartesi günü yapılacak olan Liselere Geçiş Sınavına (LGS) girecek olan öğrencileri de onların velilerini de sınav heyecanı sardı. Çok sayıda öğrencinin gireceği bu sınavla ilgili çokça merak edilen konular var.


Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Murat Şit, sınav ile ilgili merak edilen konular hakkında haber sitemize açıklamalarda bulundu:

Şit, Bu sınav her yıl yapılıyor olsa da bu yıl önemli. Çünkü yaşanan Korona Virüs dolayısı ile herkeste bir tedirginlik var. Çok sayıda öğrencimiz ve görevli öğretmenlerimiz sınav süresince kapalı alanda bulunacaklar. Bu nedenle öğrencilerimizin ve sınav görevlilerimizin, COVID-19 kapsamında sağlığını korumak en öncelikli sorumluluğumuzdur. Hiç kimsenin bu pandemiden etkilenmemesi için, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Hale Bağce Özbaş’ın öncülüğünde gerekli çalışmalarımızı yaptık, sınav ile ilgili hazırlıklarımızı tamamladık, önlemlerimizi aldık ve sınava hazırız.

Temizlik Konusu Hassas Bir Konu:
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri olarak özel okullarımız dâhil sınav yapılacak olan okullarımızın tamamını ziyaret ederek, sınava hazır olup olmadığını yerinde inceledik, kontrol ettik. Temizlik konusu hassas bir konu olduğu için temizliğini yetersiz bulduğumuz okulların tekrardan temizlenmeleri konusunda okul idarecisi arkadaşlarımızı uyardık. Okullarımızın tamamı temizlendi. Sınavdan bir gün önce de son bir kez temizlenip dezenfekte edilecek.

Okulda sık dokunulan yüzeyler olan kapı kolları, sıralar, masa yüzeyleri, merdiven tırabzanları gibi yerler okul tuvaletleri ve lavabolar daha bir dikkat edilerek titizlikle temizlendi. Sınavdan önceki gün dezenfekte edilip,  havalandırılacak.
İ
lçemizde ikili eğitim gören üç okulumuzda sınıflar sınava girecek öğrencilere yetmediği için öğrenciler en yakın okula bölüştürülerek fiziki mesafede rahatlık sağlanması hedeflendi. O Okullarımız şöyle: 60. Yıl ortaokulumuz en yakın 60. Yıl ilkokuluna,  Ayşe Çarmıklı Ortaokulu Ayşe Çarmıklı İlkokuluna ve Yenidoğan Fatih Ortaokulu ise Kemal Türkler ilkokulumuza bölüştürüldü.

Sınav İçin Maske Vereceğiz ve El Dezenfektanı Bulunduracağız
Sınav günü öğrencilerimiz iki sınava girecekleri için her bir öğrencimize kapıda üç maske vereceğiz. İki maske iki sınav için bir de yedek maske olacak. Binanın girişinde dezenfektan olacak her öğrenci ellerini dezenfekte edebilecek. Ayrıca sınava gireceği her sınıfın girişinde de yine el dezenfektanı bulunduracağız. Diyelim ki öğrencimiz evinden gelirken maskesini takıp sınava öyle gelmiş. Biz yine de öğrencilerimize vermemiz gereken maskeleri kapıda vereceğiz. Dileyen eski maskesini çıkarıp verilen yeni maskeyi takabilir. Dilerse evden takarak sınava geldiği maskesini takmaya devam edebilir. Bu konuda bir sıkıntı olmayacak.

Maskeler Sınav Boyunca Takılı Mı Kalacak
?
En çok merak edilen husus şu: Sınav esnasında maskeler sınav boyunca takılı mı kalacak. Hayır.  Sınav başladıktan sonra dileyen maskesini çıkarıp sınavına devam edebilecek. Maskesini çıkarmak istemeyen öğrencimiz de maskesiyle sınavına devam edebilir. Bu konuda da herhangi bir zorlama olmayacak. Ancak maskesini sınav esnasında çıkaran öğrenciler sınav bitiminde salondan çıkarken maskelerini tekrar takarak çıkacaklar. Sınav salonunda öğrencilerimiz sosyal mesafe kuralına uyularak oturtulacaklar. Yani oturdukları sıra ve masalarının arası uzaklık en az 1 metre olacak şekilde ayarlanmıştır.

Okul Kantinleri Açık Olmayacak:
Merak edilebilen bir başka konu ise yiyecek içecek konusudur. Sevgili öğrencilerimiz, kıymetli velilerimiz, sınav günü okul kantinleri açık olmayacak. Onun için öğrencilerimiz sınava gelmeden önce kahvaltılarını çok iyi yapmalıdırlar.  

Öğrenciler Kendilerine Ait Kalem, Silgi ve Açacak ile Sınava Girecek:
Korona virüsü temasla bulaşabilen bir virüs olduğu için öğrencilerimiz kendilerine ait kurşun kalem, silgi ve kalemtraş ile sınava gelmelidirler. Bu pandemi dolayısı ile sınav sırasında öğrencilerimiz arasında kalem, silgi vb alışverişi yapılmamalıdır. Sınav evrakını imzalamak için öğrencilerimiz kendilerine ait kurşun kalemi kullanmalıdırlar.
Sınav günü velilerimiz okul bahçesine alınmayacak. Kapıdaki güvenlik görevlimiz öğrencilerin binaya alındıkları sürede hem maske takacak hem de siperlik takacaklar.

Sınavda Su İçmek Serbest:
Okulda, sınav salonunda ve okul bahçesinde öğrencilerimiz sosyal mesafeye dikkat etmelidir. Mesafe en az 1,5 metre yani 3 adım olmalıdır. Yığılmanın olmaması için görevli öğretmenlerimiz ve güvenlik görevlilerimiz gerekli önlemleri alacaklar. Su içmek isteyen öğrencilerimiz yanlarına su bulundurabilirler.”

Covid Şüphelisine Ayrı Sınıf:
Ateş̧, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikâyeti olan, COVID-19 şüphesi olan öğrencilerimiz için her okulda birer yedek salon ayırdık. Şüphe duyulan öğrencimiz diğer öğrencilerle aynı salonda değil, ayrı bir sınıfta tek başına sınava alınacaktır. Onun için Ateş̧, öksürük, burun akıntısı ve solunum güçlüğü şikâyeti olan, COVID-19 olan veya son 14 gün içerisinde COVID-19 vakası ile teması olan öğrencilerimiz varsa, okul girişinde görevlilere bilgi vermelidir. Bu öğrencilerimiz ayrı bir sınıfta tıbbi maske takarak sınava alınacaklar. Bez maske kullananların maskeleri tıbbi maske ile değiştirilecektir. Sınav süresince tıbbi maskelerini de çıkarmamalıdırlar.

Belki öğrencilerimizin ve velilerimizin merak ettikleri bir başka husus ise şudur: sınavını erken bitiren öğrencimiz sınav salonundan çıkabilecek mi? Hayır. Sınav tamamlanana kadar öğrencilerimiz dışarı çıkarılmayacaklardır.
Haber : Tevfik Erk 


 

Haber okunma sayısı: 5852

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ