Sancaktepe İlçesinde Halk Oyunları Şenliği düzenlendi

sancaktepe-ilcesinde-halk-oyunlari-senligi-duzenlendi

Sancaktepe Kaymakamlığı himayesinde, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Sancaktepe Halk Oyunları Şenliği, Sarıgazi Kültür Merkezinde gerçekleşti.
19 Nisan 2018 Perşembe 11:44

 SANCAKTEPE - Sancaktepe Kaymakamlığı  himayesinde, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  işbirliği ile   Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi’nin düzenlediği Sancaktepe Okullar arası Halk Oyunları Şenliği, Sarıgazi Kültür Merkezinde gerçekleşti. İki gün süren yarışmaların sonunda ödül töreni düzenlendi.

Düzenlenen ödül törenine  Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu ve İlçe Tarım Müdürü Sani Gündoğdu, Sancaktepe kent konseyi Başkanı Ali Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Oktay Yıldırım, Okul Müdürleri, Öğretmenler ve veliler katıldı.


Halk Oyunları Şenliğinde 22 ekip gösterilerini sundu. Artvin,Gaziantep, Van, Trabzon, Silifke, Diyarbakır, Bolu, Bodrum, Adıyaman, Kafkas, Kars, Anamur, Çanakkale yörelerinin halk oyunları sahnelendi.
Halk Oyunları Şenliği’ne Sancaktepe İlçesinden Peyami Safa İlkokulu, Safa İlkokulu, Hisar Yapı İlkokulu, Şehit Er Hasan Genç İlkokulu, Osmangazi İlkokulu, Ahmet Keleşoğlu İlkokulu, 60. Yıl Sarıgazi İlkokulu, Ayşe Çarmıklı İlkokulu, Yenidoğan Fatih Orataokulu, Aziz Bayraktar İmam Hatip Ortaokulu,   Samandıra Ortaokulu, Hüseyin Tolgacan Sipahi Ortaokulu, 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu, Nermin Ahmet Has Ortaokulu, Sargazi M.L.T., Yenidoğan M.L.T., Sancaktepe Anadolu Lisesi, Fehmi Yılmaz Lisesi, Tolga Çınar Meslek Lisesi şenliğe katılan okullar oldu. 
Düzenlenen şenlikte, Orta Okullar Geleneksel Düzenlemesiz, Orta Okullar Geleneksel Düzenlemeli, Liseler Geleneksel Düzenlemesiz, Liseler Geleneksel Düzenlemeli, İlkokullar Geleneksel Düzenlemesiz ve İlkokullar Geleneksel Düzenlemeli dallarında yarışmalar yapıldı. Halk Oyunları Federasyonu İstanbul Bölge Hakemlerinin puan verdikleri Halk Oyunları Şenlikğinde Hisar Yapı İlkokulu İlkokullar Geleneksel Düzenlemesiz dalında, Osmangazi İlkokulu İlkokullar Geleneksel Düzenlemeli dalında,  Hüseyin Togacan Ortaokulu Ortaokullar Geleneksel Düzenlemesiz dalında,  Nermin Ahmet Has Ortaokulu Ortaokullar Geleneksel Düzenlemeli  dalında, Sarıgazi M.LT  Liseler Geleneksel Düzenlemesiz dalında, Sancaktepe Anadolu Lisesi Liseler Geleneksel Düzenlemeli dalında birinci oldular. 


Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu Yaptığı konuşmada
“ Bu gün burada ödül töreni için toplanmış bulunuyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğümüz, Gençler, Yıldızlar ve minikler dalında yarışmalar düzenledi. Bu yarışmayı düzenlenmesinde emeği geçen başta Halk Eğitim Müdürümüz Halil Dede olmak üzere tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. Seneye bu salonda , daha güzel daha büyük bir organizasyonu da kendilerinden bekliyoruz. Halk Eğitim Müdürlüğümüzün kültürümüzü yaşa ve yaşatma gayretlerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum. Dereceye giren ve bu yarşmaya katılan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Birincisinin, ikincisinin çok da önemli olmadığı  düşüncesindeyim. Önemli olan katılmaktır. Katılımı sağlamaktır. “ ifadelerinde bulundu. 


Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu
“ Halk Eğitim Merkezimizin bu binası belediyemiz tarafından bize tahsis edilmişti.  Gördüğümüz gibi sahnemizde bu güzel etkinlikleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu fırsatla belediyemize bir kez daha teşekkür ederim.  Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüz 76 branşta 22 bin kursiyere eğitim vermekte. Bu eğitimi alanlar içinde öğrencilerimizde var. Velilerimize de bu tarz  Bu oyunlar bizim kültürümüz, yörelerimizin kültürlerini de yaşatmış ve tanımış oluyoruz. Aynı zamanda ekip ruhu ile tanışmış ve beraber hareket edebilmeyi sağlayan halk oyunlarına katılan öğrencilerimizi ve destekleyen velilerimize teşekkür ediyorum.


Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil Dede
“ Halk Oyunları Yarışması ödül törenine hoş geldiniz. Kültürümüze sahip çıkmak adına bütün okullarımızda kültürümüze sahip çıkmak adına halk oyunları öğretmenleri görevlendirdik. Bu öğretmenlerimiz gerekli çalışmaları yaptılar. Halk Eğitim Merkezi Müdürü olarak Halk Oyunlarının küçük yaşta öğrenilmesi gerektiğine inanıyorum. Sonuçlarını görüyorsunuz her şey ortada öğrencilerimiz bizlere bu gün güzel bir şenlik yaşattı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.  Ayrıca Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü olarak 70 okuma yazma kursu açtık bu kurslarımızda 1500 öğrencimiz var.” Diye konuştu.

Ödül töreninde öğrencilerin heyecanları büyüktü. Hepsi sahneye çağrıldı ve tek tek ödülleri verildi. Birinci, ikinci ve üçüncü olan okulların kupalarını da Sancaktepe Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Sancaktepe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Halil Dede, Sancaktepe Kent Konseyi Başkanı Ali Yıldız tarafından verildi. 
Haber/ Foto : Tevfik Erk İstanbul Haber okunma sayısı: 1451

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ