SANCAKTEPE EĞİTİMDE DE ÜRETİM DE DE HIZ KESMİYOR

sancaktepe-egitimde-de-uretim-de-de-hiz-kesmiyor

Korona virüsle mücadele kapsamında uzaktan eğitim sürecinde Sancaktepe’de eğitim faaliyetleri hız kesmiyor.
14 Mayıs 2020 Perşembe 04:31

Sancaktepe’de uzaktan eğitim alma konusunda sıkıntı yaşayan bazı öğrencilerin imdadına İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetişti, öğrencilerin uzaktan eğitime erişimi sağlandı.

Yeni tip korona virüs salgını nedeniyle okullarda eğitime ara verilmesinin ardından Milli Eğitim Bakanlığı, dünyada eşine az rastlanır büyüklükte bir projeyi hayata geçirdi. Dersler televizyondan ve Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden dijital ortamda verilmeye başlandı. Öğrencilerin tamamına yakınının derslerini uzaktan takip etmesine karşın bazı öğrenciler televizyon ve bilgisayar eksikliği nedeniyle bu imkânı kullanamama riskiyle karşı karşıya kaldı. Bu noktada Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullar imdada yetişerek bilgisayar ve televizyon ihtiyacı karşılandı. İlçedeki öğretmenler, öğrencileri ile Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve sosyal medya platformları üzerinde buluşmaya başladı. Bu kapsamda EBA TV yayınları ve EBA platformuna ek olarak birçok öğretmen, öğrencileri ile telekonferans yöntemini kullanarak uzaktan canlı ders işliyor ve ders anlatım videolarını öğrencilerine ulaştırma imkânı buluyor. Veliler de öğretmenlerce aranarak eğitim faaliyetleri ile ilgili bilgilendirmeleri sağlanıyor. Ayrıca Müdürlük bünyesinde kurulan birim ile öğrencilerin uzaktan eğitime erişim noktasında yaşadıkları problemler anlık olarak çözüme kavuşturuluyor.Meslek Liselerinden Büyük Katkı
Yeni tip korona virüs (Covid-19) ile mücadeleye meslek liselerinin katkısı büyük oldu. Okulların tatil edildiği bu dönemde Sancaktepe ’deki meslek liseleri çalışmalarına devam etmekte, tıbbi maske, siperlikli maske ve dezenfektan üretimi ile mücadeleye büyük katkı sağlamakta. Bu çalışmalara bir büyük katkı da Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden geldi. Yapılan AR-GE çalışması sonucunda okul öğretmenleri, sağlık çalışanları için kritik öneme sahip video laringoskop cihazını yerli kaynaklarla geliştirdi. 

Bu süreçte meslek liseleri önemli bir görev üstlendi.  Sancaktepe ‘deki meslek liselerinin üretim kapasitesi harekete geçirilerek şu ana kadar tıbbi maske, siperlikli maske ve dezenfektan üretildi ve hastanelerin, sağlık çalışanlarının ve PTT kargo görevlilerinin hizmetine sunuldu. Samandıra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi siperlikli maske üretirken, Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi günde iki ton dezenfektan üretimi yapıyor ve Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi için sahur yemeği hazırlıyor. Ayrıca hem sağlık çalışanlarının entübasyon işlemini kolaylaştıran hem de onları hastaya müdahale sırasında koruyan bir ürün olan video laringoskop cihazını Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yerel imkânlarla üretti. 
 
 
 
 
Haber okunma sayısı: 3326

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ