Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bilim Fuarı düzenledi

eyup-sultan-mesleki-ve-teknik-anadolu-lisesi-bilim-fuari-duzenledi

Sancaktepe Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında bu yıl ilk kez düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ile büyük beğeni topladı.
11 Mayıs 2018 Cuma 11:59

 SANCAKTEPE - Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Elektrik Elektronik Teknolojisi alanında bu yıl ilk kez düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı ile büyük beğeni topladı.


Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin  Elektrik Elektronik Alan Şefi  olarak görev yapan TÜBİTAK 4006 Yürütücüsü  Enver Topçu yönetiminde hazırlanan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında  öğrencilerin bir birinden ilginç çalışmaları yer aldı.
Fuarın açılışına Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu, Şube Müdürleri, Okul Müdürleri,  Eyüp Sultan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü İlyas Yaşar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. 
Okul Müdürü İlyas Yaşar fuarın yapılma amacı hakkında konuştu ve davetlilere katılımlarından dolayı teşekkür etti. İlyas Yaşar “Okulumuzda düzenlenen Tubitak 4006 bilim  fuarının temel amacı,  öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Öğrencilerimiz  yapılan proje çalışmalarıyla problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağı bulmaktalar.” İfadelerinde bulundu. 

Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Aydoğdu ve davetliler stantları tek tek gezip öğrencilerden projeleri hakkında bilgi aldılar. Hüseyin Aydoğdu “ Öğrencilerimize imkan tanındığı zaman ortaya çıkardıkları bu güzel projelere şahit oluyoruz. Bilim Fuarının hazırlanmasında emeği geçen başta Okul Müdürümüze, öğretmenlerimize ve çok kıymetli öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum” şeklinde konuştu.

Elektrik Elektronik Teknolojisi Alanı olarak bu yıl ilk kez  düzenlenen TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında öğrenciler ,14 tasarım, 3 araştırma ve  3 robot  kategorisinde olmak üzere toplam 20 projeyi ziyaretçilere iki gün boyunca anlattılar ve geride kalan 3 aylık süre boyunca yürüttükleri faaliyetlerin ürün çıktılarını sergilediler.

PROJELER
 
1-Cep telefonuyla daire su girişini (aç/kapa) kontrol etme: Proje Amacı:Günümüzde akıllı evler için tasarlanan ev otomasyon ürünleri hızla yaygınlaşıyor.Artık dünyanın herhangi bir yerinden evdeki cihazları kumanda etmek mümkün.GSM telefonlar aracılığıyla evdeki lamba, ısıtıcı, fırın, klima, bilgisayar gibi cihazlar uzaktan kolayca çalıştırılabiliyor.Bu projemizde, bir daire veya bina su girişini GSM telefonla uzaktan kontrol (aç/kapa) edilmesi sağlanıyor.
Proje Özeti:PIC tabanlı uzaktan kontrol devresi, sistemin merkezi işlem birimi olarak görev yapar. Bu
devre, telefon hattı yoluyla iletilen DTMF sinyallerinin kodunu çözer ve şifre bilgisini denetler. Şifrenin doğru olarak tuşlanması durumunda, cihazları kontrol etmesi için kullanıcıya yetki verir. Aksi halde kullanım izni vermez. Şifre ve komut bilgileri telefon hattı üzerinden DTMF sinyali seklinde iletilir.DTMF sinyali doğru gönderildiğinde, röle yardımıyla daire su sayacı girişine bağlanacak elektrikli valf  kontrol edilerek suyun açılması ve ya kapatılması sağlanır.

2-Elektromanyetik Kalkan: Proje amacı:Günümüzde cep telefonları, baz istasyonları, kablosuz modemler vb. cihazlar, sürekli dalgalar oluşturarak etrafımızda elektromanyetik kirliliğe yol açmaktadır. Söz konusu dalgaların insan sağlığına olası zararları henüz tam ve net olarak ortaya konulmamış olsa da bu tür dalgaları engelleyecek yapıların tasarımı ve üretimi büyük önem kazanmıştır.
Proje Özeti:Elektromanyetik dalgaları arka taraflarına geçirmeyen giysi tasarımı ve içerisine elektromanyetik dalga girmeyen oda veya bina çözümleri araştırılıp,  yapılacak maket ev ile uygulama sonucu  gözlemlenecektir. 

3-RF ile Akıllı Ev Uygulaması: Amacı:Kablosuz  iletişim hayatımızın her alanında sıklıkla kullandığımız en önemli haberleşme yöntemlerinden biridir. Bu projemizde kablosuz iletişim yöntemlerinden biri olan Radyo frekans (RF)  teknolojisini öğrencilere teorik ve uygulamalı olarak gösterip gerçek hayata transfer etmeleri sağlanacaktır.
Proje Özeti:Projemizde Radyo frekans teknolojisi kullanılarak bir evde bulunan elektrik ve elektronik
aygıtların uzaktan kontrolü sağlanacaktır. Projemizde Radyo frekans alıcı ve verici tasarlanarak vericiden gönderilen bilgiler alıcı sistemde değerlendirilerek gerekli çıkış sinyalleri sağlanacak ve istenen ünite uzaktan kontrol edilebilecektir. 

4- Drone ile yangın mahalline gaz maskesi bırakma  projeler yürütüldü:
 Proje Amacı:Yüksek binalarda ve ulasılması zor yerlerde çıkan yangınlarda, itfaiyenin müdahalesi gecikebilmektedir.Bu gibi durumlarda dumandan zehirlenmeler yasanmaktadır.Bu çalısma ile yangın mahalline dumandan zehirlenmeyi önlemek için drone ile gaz maskesi bırakılması ve can kaybını önlemeyi amaçlamaktadır.
Proje Özeti:Proje uygulamasında, kullanılacak kameralı drone'nun alt kısmına yerlestirilecek RF uzaktan kontrollü maske tutucu ile maskenin özellikle çok katlı binalarda hızlı ve daha az maliyetle yangın mahalline bırakılması amaçlanmaktadır.

5-Cep Telefonu (Android) İle Araç Kontrolü: Proje Amacı:Kablosuz iletisim yöntemlerinden biri olan BLUETOOTH'u ögrencilere tanıtıp uygulama yaptırarak bu yöntemi ögrencilerin ögrenmesini saglamak
Proje Özeti:Projemizde 1 adet Ardunio Uno,1 adet çok amaçlı robot platformu,1 adet L298N voltaj
regülatörlü çift motor sürücü kartı,HC06 bluetooth modülü,6 adet pil,jumper kablolar ve android isletim
sistemine sahip bir telefon kullanılacaktır.Baslangıç olarak sistemin çalısması hakkında bilgi
edinilecek,gerekli dökümanlar toplanacaktır.Projenin mekanik kısmı olusturulup yazılımı adım adım
yapılarak ögrencilere kavratılacaktır.Süreç boyunca yazılımsal ve donanımsal deneylerle ideal sonuç elde edilmeye çalısılacaktır.

6-Kablosuz Enerji İletimi, 
7-Hibrit ve elektrikli araçlarda enerji tasarrufu,
8- Elektrocromic Cam,  
9-3D yazıcılarda gelinen nokta ve hedefler,  
10-1 MW Güneş Enerji Santral Projelendirilmesi,  
11-Elektromanyetik Dalgaların İnsan Biyokimyası Üzerine Etkileri, 
12-Elektrik dağıtım tesislerinde SCADA  uygulamasının kullanımı, 
13-Meşrubat dolum işlemi otomasyonu,  
14-Rengine Göre Parça Ayırma Yapan Bant Sistemi, 
15-Elektromanyetik Fırlatıcılar  
16-Praksinoskop Yapım,

17-Bluetooth kontrollü mini tank (ARDUINO UNO), 
18-Hızlı çizgi izleyen robot (Nano Arduino), 
19-Görme engelliler için engellere duyarlı ceket tasarımı: Proje Amacı:Hayatı görme engelliler için kolaylastırmak için ultrasonik mesafe sensörleri ve lilypad arduino gibi malzemelerle gerekli yazılımları ve donanımsal yapıları gerçeklestirmek; kazaların önüne geçebilmek.
Proje Özeti:Lilypad arduino gerekli yazılımları gerçeklestirerek görme engelli kisilerin herhangi bir engelin farkına varması için engele yaklastıkça ses yogunlugu artarak görme engelli kisilerin engele çarpması engellenecektir.
20-Asenkron Motora Soft Starterle Yol Verme İle Yıldız Üçgen Yol Verme Arasındaki Farkların İncelenmesi, 

Tevfik Erk / İstanbul Haber okunma sayısı: 1148

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ