DR. ABDULLAH İNAN'DAN HATIRLATMA

dr-abdullah-inandan-hatirlatma-

Dr. Abdullah İnan Fitre, Fidye ve Zekat konularını sosyal medya hesabından yazarak bir hatırlatmada bulundu.
11 Mayıs 2020 Pazartesi 04:25

 Dr. Abdullah İnan Fitre, Fidye ve Zekat konularını sosyal medya hesabından yazarak bir hatırlatmada bulundu.


Dr. Abdullah İnan'ın sosyal medya hesabından yaptığı hatırlatma şöyle;

" FİTRE, FİDYE ve ZEKAT

Mübarek Ramazan Ayının artık sonlarına doğru yaklaşıyoruz. Dinimizde Bu ayda mükellef olduğumuz bazı maddi ibadetler de mevcuttur. Herkesin bildiği bu ibadetler hakkında birkaç notu hatırlatmak istiyorum.

FİTRE: Din ölçülerine göre Zengin sayılan kişinin Ramazan ayı içerisinde (Bayram gününe kadar) hak edenlere vermekle yükümlü olduğu ve Bir kişinin bir günlük yiyeceği kadar olan (her kişi kendi yediği seviyeden hesabını yapmalı) miktara Fitre diyoruz. Fitre miktarı her yıl Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından fikir verme açısından açıklanmaktadır. Buradaki zenginlik ölçüsü Zekattaki gibi üzerinden bir yıl geçmesi gerekmez, Ramazan Bayramı Arifesinde bile olsa Nisap miktarına ulaşmış ise dinen zengin sayılır ve Fıtre sini vermesi Vacip tir. Zengin olmasa da Fitre vermesi sevaptır.Fitre ailedeki her bir fert için hesaplanır.

Nisap Miktarını açıklamak için karışıklık olmasın diye sadece Altın miktarı üzerinden söylemek istiyorum. 80,18 gram altın (en alt değerdir) veya buna denk gelecek miktarda varlığı olan kişi Dinen zengin sayılır. Bugünün hesabıyla yaklaşık 31,500 TL nin üzeri olarak kabul edilebilir. Bu miktarın üzerinden 1 Yıl geçmiş ise bunun ZEKAT ını vermek Farzdır. Zekatın miktarı 1/40 dır.(Her ürün için 1/40 değildir)
Zekat vermemek için değil Vermek için bahaneler üretmek maddi varlığımızı da bereketlendirecek ve maneviyatımızı güçlendirecektir.

FİDYE ise, Ramazan ayında tedavisi mümkün olmayan bir hastalık veya benzer bir nedenle oruç tutamayan kişi eğer dinen Zengin sayılıyor ise tutamadığı gün sayısınca vermek durumunda olduğu ve kabaca her gün Bir fitre miktarınca hesaplanan miktara fidye denir. Arzu edilirse bir kişiye, ya da bir çok kişiye verilebilir.

ŞİMDİ BUNLARI YAZARAK EĞER KAFANIZDA BAZI SORU İŞARETLERİ OLUŞTURABİLDİMSE NE MUTLU BANA. BİLENLERE SORUN VE HEM SEVAP KERVANINI KAÇIRMAYIN HEM DE FARZ VEYA VACİP OLAN BİR İBADETİ İHMAL ETMEMİŞ OLUN. HEPİNİZİN RAMAZAN-I ŞERİF-İ MÜBAREK OLSUN
Maskenizi takmayı, Ellerinizi yıkamayı ve Sosyal Mesafe dediğimiz birbirimizden uzak olmayı İhmal Etmeyelim. Unutmayalım ki Sağlığımızı korumakta dinimizin EMİRLERİNDENDİR.."

Haber okunma sayısı: 4350

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ