CHP Sancaktepe’de Madımak Anması

chp-sancaktepede-madimak-anmasi---

2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşamını yitirenler için her yıl olduğu gibi CHP Sancaktepe İlçe Başkanlığı’nda anma etkinliği düzenlendi
03 Temmuz 2019 Çarşamba 06:50

SANCAKTEPE - 2 Temmuz 1993'te Sivas'ta yaşamını yitirenler için her yıl olduğu gibi CHP Sancaktepe İlçe Başkanlığı’nda  anma etkinliği düzenlendi. 

CHP Sancaktepe İlçe Başkanlığında düzenlenen anma etkinliğine CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın, CHP Sancaktepe Kadın Kolları Başkanı Yıldız Ulucan, ADD Sancaktepe Şube Başkanı Güzel Kaplan, Belediye Meclis Üyeleri ve parti üyeleri katıldı. 

Sivas Katliamı, Madımak Katliamı ya da Madımak Olayı olarak bilinen 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas'ta gerçekleşen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği tarafından organize edilmiş olan Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli'nin yakılması ve çoğunluğu Alevi 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylardır.

CHP Sancaktepe ilçe Başkanlığında düzenlenen anma günü Saygı Duruşu ile başladı. Günün önemini anlatan bir konuşma yapan CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın “ Karanlıklara Işıklar Saçacağız” dedi.

Bu gün Sivas Olaylarının 26. Yıl dönümü diye konuşmasına başlayan CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın “Bizle, haktan yana, hukuktan yana, adaletten yana, onurdan yana olan insanlarız. Arkadaşlarımızla, dostlarımızla asla geri adım atmadan kararlılıkla, inançla, bilgi ve birikimle o ortaçağın karanlığına mumlarımızı burada yakmış olduğumuz gibi, küçücük bir ışıkta olsa tarihin her döneminde olduğu gibi bundan sonraki süreçte de yakmaktan geri kalmayacağız. Karanlığa ışıklar saçacağız. “ dedi.
İlçe Başkanı Aydın “ Katliamları asla kabul etmeyeceğiz. Bunların önünde kale gibi durarak, Pir Sultan Abdal’larla, Dadaloğlu’yla, Köroğlu’yla, daha yakına gelecek olursak Mustafa Kemal’lerle, Deniz Gezmiş’lerle zulmün karşısında kaya gibi durmamız gerekiyor. 2 Temmuz 1993 yılında kaybettiğimiz canların önünde saygıyla bir kez daha eğiliyoruz” ifadelerinde bulundu. 

CHP Sancaktepe İlçe Yönetici Gül Keskin’in günün anısına okuduğu şiirin ardından, Sivas olaylarını anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.  Program sonunda CHP Sancaktepe İlçe Başkanı Muharrem Aydın, programa katılan partililere tek tek teşekkür ederek kapıya kadar uğurladı.

 
 

Haber okunma sayısı: 1487

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ