60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu projeleri ile göz doldurdu

60-yil-sarigazi-ortaokulu-projeleri-ile-goz-doldurdu

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları çerçevesinde, 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu gerçekleştirdiği projeleri sergiledi.
11 Mayıs 2018 Cuma 00:56

SANCAKTEPE- 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları çerçevesinde, 60. Yıl Sarıgazi Ortaokulu öğrencileri gerçekleştirilen fuarda hazırladıkları projeleri sergilediler. Sancaktepeli öğrenciler, büyük özveri ile hazırladığı projeleri Bilim Fuarını gezmeye gelenlere başarmanın haklı gururu ile tanıttılar. Bir birinden ilginç projeleri sergileyen öğrenciler  bilim kültürünün yaygınlaştırılması, ülkemizin kalkınması, refaha kavuşması  için  çalıştıklarını  ortaya koydukları sergide fuarı gezenlerden tam not aldılar. 

Bilim Fuarını, Sancaktepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürlerinden Osman Afacan ve Oktay Yıldırım ile birlikte okul müdürleri, öğretmenler, veliler, öğrenciler gezdi. 

Unutkanlar için ilginç olabilecek bir proje dikkat çekti. Pencereniz açık kaldı, yağmur yağmaya başladı. Pencereniz otomatik olarak kapanıyor. Evdeki çiçekler sulanmadığı zaman kurumaması için robotik bir sulama sistemi geliştirmek.  Düşünülüp geliştirilen projelerden bir kaçı. 

Proje yürütücüsü Selahattin Erdem İnce yönetiminde hazırlanan çalışmalar bir birinden ilginç konuları içeriyor. İşte o projeler.

PROJE ADI:  Akıllı Ev
PROJENİN AMACI:  Evde kullandığımız aydınlatma vb. elektrik devrelerine bağlı ürünleri telefonla ya da sensörlerle kontrol etmek.
PROJE ADI:Alkaliden Gelen Sağlık
PROJENİN AMACI: Alkaliliğin canlılar üzerindeki etkisini, canlıların gelişim düzeylerine göre gözlemleyebilmek.
PROJE ADI: Çalışan Saksı
PROJENİN AMACI: Evdeki çiçeklerin sulanamadığı zaman kurumaması için robotik bir sulama sistemi geliştirmek. 
PROJE ADI: Salla Şarj Et
PROJENİN AMACI: Cep telefonlarının şarjının çabuk bitmesi sorununun önüne geçmek için hareket enerjisinden yararlanmak.
PROJE ADI: Büyük Ekran? Küçük Ekran? 
PROJENİN AMACI:  İnsanların akıllı telefonlarla geçirdikleri vakitler ile telefonların ekran boyutları arasında bir ilişki olup olmadığının araştırılması.
PROJE ADI: %100 Öğren
PROJENİN AMACI: Dinleme, okuma ve yazma alanlarından hangisinin yabancı kelime öğrenmede daha etkili olduğunu tespit etmek
PROJE ADI: Elektrikli Otomobiller Gerçekten Havayı Kirletmiyor Mu?
PROJENİN AMACI: Elektrikli otomobillerin şarj edilebilmesi için gerekli enerjinin ülkemiz koşullarında incelenmesi ve bu kaynakların hava kirliliğine olan etkileri ve saldıkları gazların araştırılıp oranlanması.
PROJE ADI: Akıllı Çöp Kutusu
PROJENİN AMACI: Çöp atmayı daha eğlenceli ve steril bir hale getirmek için robotik yazılımlarla yenilikçi bir çöp kutusu tasarlamak.
PROJE ADI:Kalem Ucundan Ampul
PROJENİN AMACI: Kalem ucu elektrik iletkenliğine sahip bir madde olduğundan üzerinden akım geçtiğinde ısınarak ışık yayabilir.
PROJE ADI: Ames Odası
PROJENİN AMACI: Perspektif tasarımlar ile yapılan göz yanılgılarının uzaklık algısına etkisinin araştırmasına yönelik tasarım geliştirmek.
PROJE ADI: Sessiz Sınıf
PROJENİN AMACI: Okullardan bahçeye bakan sınıflardaki dışarıdan gelen gürültüyü en aza indirip verimli ders ortamları yaratmak.
PROJE ADI: 3’ü 1 Arada 
PROJENİN AMACI:  Kapalı spor salonlarından basketbol, voleybol ve futsal oyunlarının saha çizgilerinin karışmasını engellemek.
Okul Müdürü Nurettin Kayhan, Bilim fuarının hazırlanmasında emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür ederek, başarı çalışmalarının devamını diledi. 
Tevfik Erk / İstanbul 

Haber okunma sayısı: 1793

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ