Kızılay Gençliği’nden Çukurca’daki okullara zeka oyunları sınıfı

kizilay-gencliginden-cukurcadaki-okullara-zeka-oyunlari-sinifi

Çukurca Eğitim Kalitesini Artırma Projesi (ÇEKAP) kapsamında, Çukurca’da 8 okulda zeka oyunları sınıfı açıldı. Projenin önümüzdeki yılda tüm okullarda yaygınlaştırılması planlanıyor.
10 Haziran 2018 Pazar 17:19

 Kızılay Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ve Çukurca Kaymakamlığı işbirliği ile yürütülen Çukurca Eğitim Kalitesini Artırma Projesi (ÇEKAP)  kapsamında, Çukurca’da zeka oyunları sınıfları törenle açıldı. 

Çukurca Atatürk İlkokulu, “Şehit P.YZB. Murat Üçöz Zeka Oyunları Sınıfı’nda yapılan toplu açılış törenine, Kızılay Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş, Çukurca Kaymakamı Temel Ayca, İkinci Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Ersay, Çukurca İlçe Emniyet Müdürü Oktay Kapsız, Çukurca İlçe Jandarma Komutanı Uğur Abacı, öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Açılışta öğrencilere Kızılay tarafından satranç takımı ve 150 iyilik fikrinin yer aldığı İyilik Ajandam kitabı hediye edildi. 
Yüzlerce öğrencimiz kurslardan yararlanacak
Kızılay Gençlik Hizmetleri Müdürü Nurdal Durmuş, ilk etapta Çukurca Kaymakamlığı’nın ÇEKAP Projesini inceleyerek işbirliği yapma kararı aldıklarını söyledi. Projenin ilk etabında Harran Üniversitesi’nden gelen uzman eğitimcilerle Çukurca merkezinde ve köylerinde eğitim veren 76 öğretmene zeka oyunları kursu verdiklerini belirten Durmuş, “Öğretmenlerimiz eğitimci sertifikalarını aldıktan sonra okullarda zeka oyunları kursları açacağız. Yüzlerce öğrencimiz bu kurslardan yararlanacak” dedi.
Zeka oyunları kurslarında öğretmenlere; koridor, abalone, mangala, satranç, hedef 5, reverse, dokuz taş, dama, tangram, hanoi kulesi gibi oyunların eğitimleri verildi. Bu sayede öğrencilerin eğitim-öğretim hayatları zenginleşerek daha verimli bir hale geldi.
Çukurca’da görev yapan gönüllü öğretmenlerin oluşturduğu ÇEKAP Zeka Oyunları Koordinatörlüğü tarafından zeka oyunları için gerekli olan ihtiyaçlar ve okullardaki  fiziksel, donanımsal eksiklikler de tespit edildi.
İlçe merkezinde ve köylerinde bulunan bütün okullarda (ilkokul, ortaokul, lise düzeyinde olmak üzere 12 okul) materyallerin temini, belirlenmesi ve bu okulların içerisinde sınıf oluşturmaya uygun yeri olan 8 okuldu zeka oyunları sınıfı oluşturuldu. Ayrıca bu sınıflara Çukurca’da şehit olan asker ve polislerin isimleri verilerek adlarının yaşatılması planlanıyor.Haber okunma sayısı: 730Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ