ÜSKÜDAR'DA SAHİL BOYUNCA ÇEKİRDEK YEMEK YASAK

uskudarda-sahil-boyunca-cekirdek-yemek-yasak

Üsküdar Belediyesi uzun zamandır tedbir ve ikazlarla takipte olduğu ve üzerinde araştırma yapıp çalıştığı bir konuyla ilgili zorunlu bir karar aldı.
10 Temmuz 2020 Cuma 04:04

 Üsküdar Belediyesi uzun zamandır tedbir ve ikazlarla takipte olduğu ve üzerinde araştırma yapıp çalıştığı bir konuyla ilgili zorunlu bir karar aldı. Çevrenin temizliği ve korunması kapsamında sahil hattı boyunca başta çekirdek olmak üzere kabuklu yemiş yenmesi yasaklandı. Banklarda ve sahilde sürekli yere atılan çekirdek kabuklarının görüntü kirliliği oluşturması ve yapılan uyarıların, alınan önlemlerin sonuç vermemesi üzerine özellikle bu konu ile ilgili vatandaşlarla yapılan yüz yüze görüşmeleri değerlendiren Üsküdar Belediyesi, Harem ve Küçüksu arasındaki sahil hattı boyunca çekirdek ve kabuklu yemiş yenmesine artık izin vermeyecek.


Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen sosyal medya hesabından, “Bizim için zor ama zorunlu bir karar oldu; Harem’den Küçüksu’ya kadar, Üsküdar Sahil Hattı’nda çekirdek yemek artık yasak. Bu konuda sizlerden anlayış ve işbirliği bekliyoruz.” diyerek yasakla ilgili kısa film yayınladı.Başkan Türkmen, Salacak Sahil’de medya mensuplarıyla yaptığı röportajda, ”İki yıldır biz bu sahil bandında vatandaşlarımızla hem görüşüyor hem konuşuyoruz. Çekirdek kabuğunu kaldırımlara atanlar bile bu kararı destekliyor. ‘Bir kural koyarsanız biz uyarız' diyenler de var. Şu an yüzde 92'lik bir kamuoyu desteği var. Bizim hiçbir projemize böyle bir destek yoktu. Burası güzel bir yer. Dünyanın en güzel yerindeyiz. Dünyada en çok fotoğraf çekilen yerlerde ilk beşteyiz. Böyle bir yerin temiz olması lazım. Vatandaşlarımız gezip otursa çayını içse hiçbir mahsuru yok. Kabuklu yiyecek ve çekirdeklerin büfelerde satışı da yasaklandı. Büfede satmak, almak yok. Ayrıca yemek de yok. Yiyenlere kabahatler kanunu gereği 61 TL para cezası yazıyoruz. Üç kişi oturup yerse üçüne de ceza yazılacak. Bu parayı da belediyemizin sosyal işler kaleminde engelli vatandaşlarımız için yaptığımız harcamalarda kullanacağız. Arzu ederiz ki kimseye ceza yazmayalım. Biz bundan çok mutlu olmuyoruz. Ama bu şehrin, sokağın, kaldırımların temiz olmasını istiyoruz." şeklinde konuştu.Üsküdar Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından Harem ve Küçüksu Sahil Hattı boyunca 24 saat drone çekimi ile denetleme yapılarak çekirdek ve kabuklu yemiş yiyenlere Kabahatler Kanunu uyarınca 61 TL para cezası kesilecek. Kesilen cezalar ise Üsküdar Belediyesi Sosyal Hizmetler biriminde engelliler için oluşturulan fona aktarılacak.

Haber okunma sayısı: 10102

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ