Pazardan Almak Ne Kolaymış

pazardan-almak-ne-kolaymis

Geçen günlerde bir fotoğraf gördüm. 8-10 genç bir tarlada, hummalı bir şekilde sebze topluyor.
02 Ekim 2020 Cuma 14:49

 Geçen günlerde bir fotoğraf gördüm. 8-10 genç bir tarlada, hummalı bir şekilde sebze topluyor. Oraya ait olmadıkları belli. Merak edip araştırdım, başlarındaki sorumlu hocalarına ulaştım, konuştum. Saliha Geçen Bekar, doğaya sevdalı bir öğretmen. Nedir bu projenin aslı, çıkış sebebi dedim. Başladı anlatmaya. O anlattı, ben dinledim.


Kendisi hızlı okuma eğitmeni. Hem yüz yüze, hem online her yaştan ve neredeyse her meslekten, en küçüğü 10 en büyüğü 52 yaşında pek çok öğrencisi var. 

Çoğu üniversite öğrencisi olan bu gençlerden de şubat ayında hızlı okuma eğitimi talebi almış.  Araya pandemi girince kalmış öyle. Sonra ne yapsak ne etsek diye düşünürken aklına köy enstitüleri gelmiş. Bir minyatür modelini de biz yapamaz mıyız acaba, demiş kendi kendine. Gençlere açmış düşüncesini: ‘’ Öğleye kadar tarlada çalışacağız. Sebze toplamak gerekiyorsa toplayacağız. Ot yolmak gerekiyorsa, yolacağız. Çapa yapmak gerekiyorsa, çapa yapacağız. Öğleden sonra hızlı okuma eğitimi yapıp, eğitimden sonra iş bölümü ile bahçedeki ürünlerden akşam yemeğimizi hazırlayıp, akşam da kamp ateşi etrafında şarkılarımızı, türkülerimizi söyleyeceğiz’’ diye aklındakileri aktarmış. Gençler de, büyük heyecan ve istekle karşılamışlar. Çoğu hiç tarla görmemiş, dalından bir ürün koparmamış, sebzeyi meyveyi sadece manav tezgahından bilen gençler bunlar. 

Daha önceki projelerden tanıdığı, Çiftçi Kadınlar Kooperatifi başkanı Güler Hanım’dan da, gençlere ve bu projeye her türlü destek sözünü alınca hazırlıklar başlamış. Çadırlar sırtlanmış, düşülmüş yollara.
Güneşten önce uyanıp işe koyulmuşlar. Fasulye toplarlarken,  bu durumlara alışkın olmayan gençlerden biri,  ‘’ Pazardan almak ne kolaymış’’ dediğinde hem gülmüş, hem de keyfi yerine gelmiş hocanın. Çünkü zaten projenin amaçlarından biri de buymuş: tarımın, çiftçinin ve toprağın değerini anlamak. Çünkü çoktandır söylediğimiz gibi ‘’GELECEK TARIMDA.’’ Saliha Hoca. 

Konuşma esnasında daha önce yaptıkları projelerden de bahsetti. Öyle güzel projeler ki, ülkeye yaygınlaşsa, tek bir proje bile memleketi 20-30 yıl ileriye götürür. Önümüzdeki zamanda hayata geçirmek istedikleri projeler de hayli güzel doğrusu. Ne diyeyim, tüm aklınızdakiler gerçekleşsin, bu cennet memleket kalkınsın inşallah. 

Tevfik Erk / İstanbulHaber okunma sayısı: 4845

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ