“ÇANAKKALE SAVAŞLARINDA GALATASARAYLILAR” SERGİSİ

canakkale-savaslarinda-galatasaraylilar-sergisi-

“Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar Sergisi” 18 Mayıs 2018’e kadar Galatasaray Kültür ve Sanat Merkezi’nde devam ediyor.
01 Nisan 2018 Pazar 22:55

 Galatasaray Lisesi mezunu olup da başta Çanakkale Savaşı olmak üzere 1. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’na katılmış birçok isim vardır. Çanakkale Savaşı’nın kaderini belirleyen kumandanlardan Cevat (Çobanlı) Paşa ve Ali Rıza (Sedes) Paşa başta olmak üzere, Galatasaray’dan yetişmiş birçok genç de çoğu zabit namzeti olarak farklı cephelerde görev almışlardır.

Çanakkale Zaferi’nin 103. Yılında hepimiz için çok önemli olan bu değerli hatıraları anacağımız, vatan için çarpışmış Galatasaraylıların her biri ayrı ayrı çok değerli olan hikâyelerini, şehit olan Galatasaray Liselilerin okul yıllarında kullandıkları eğitim malzemelerini ve o döneme ait objeleri ilk kez görebileceğimiz sergi 18 Mayıs’a kadar ziyaret edilebiliyor.  

Galatasaray Lisesi’nin 150. Kuruluş Yılında “Çanakkale Destanı”na Özel Bir Sergi

Beş asırlık bir eğitim geleneğinden gelen ve 1868 yılında Mekteb-i Sultanî ya da o zamanki Fransızca adıyla “Lycée Impérial Ottoman de Galata-Seraï” olarak kurulan Galatasaray Lisesi’nin bu yıl 150. kuruluş yılı birçok farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. 150. Kuruluş yılı kapsamında düzenlenen “Çanakkale Savaşlarında Galatasaraylılar” Sergisi’nin küratörlüğünü Ahmet Başar, serginin koordinatörlüğünü ise Çanakkale Savaşı’nda Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte savaşan Kurmay Başkanı İzzeddin Çalışlar’ın torunu İzzeddin Çalışlar gerçekleştirdi.
 


Haber okunma sayısı: 1072

sa


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ